LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dodik: Bisedimet me Putinin janë të suksesshme, partneriteti me Rusinë është konfirmuar

26 Maj 2023, 09:28, Kosova & Bota CNA

Dodik: Bisedimet me Putinin janë të suksesshme, partneriteti me

Lideri serb i Bosnjës, Milorad Dodik, në një intervistë për "RIA Novosti", vlerësoi se biseda me presidentin rus Vladimir Putin ishte e suksesshme dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Federatës Ruse për Republikën e Serbisë.

"Biseda ishte shumë e suksesshme. Kemi shkëmbyer mendime për situatën aktuale në marrëdhëniet tona, për agjendën rajonale dhe globale. Edhe një herë u konfirmua marrëdhënia miqësore midis Vladimir Vladimirovich Putin dhe Federatës Ruse ndaj Republikës së Serbisë. Ne konfirmuam se jemi partnerë të besueshëm dhe të gjitha takimet tona janë dëshmi e kësaj”, tha Dodik.

Ai shtoi se është shumë mirënjohës për mbështetjen që Federata Ruse i jep Republikës së Serbisë, veçanërisht në nivelin e së drejtës ndërkombëtare, si dhe se Rusia është garantuese e zbatimit të Marrëveshjeve të Dejtonit dhe kushteve që duhet të përmbushen në nivelin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Dodik deklaroi se presidenti i Rusisë u përpoq të vendoste një dialog me Perëndimin për çështjen e sigurisë së përbashkët, por ata nuk e dëgjuan atë dhe vazhduan të punojnë me Rusinë, siç bënë më parë me Jugosllavinë.

"Presidenti Putin kujdeset për vendin dhe popullin e tij. Ai ishte gjithmonë parimor kur u përpoq më herët të bisedonte me Perëndimin dhe NATO-n dhe të krijonte marrëdhënie të përbashkëta të sigurisë dhe politike. Megjithatë, ata nuk e dëgjuan atë dhe vazhduan të punojnë me Rusinë siç bënë me Jugosllavinë më herët”, tha Dodik.

Siç tha ai, Republika e Serbisë është duke negociuar me Federatën Ruse për projektet për rindërtimin e termocentraleve dhe blerjen e pajisjeve për punë në miniera dhe këto çështje, shtoi ai, mund të diskutohen tashmë në qershor, gjatë vizitës së Delegacioni i RS në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg./ CNA.al

Lajmet e fundit nga