LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vota e emigrantëve, me peshë vendimtare/ 1.86 milionë turq votuan nga e gjithë bota

26 Maj 2023, 16:40, Kosova & Bota CNA
Vota e emigrantëve, me peshë vendimtare/ 1.86 milionë turq votuan
Foto ilustruese

Është mbylluar me pjesëmarrje rekord votimi i raundit të dytë të emigrantëve për zgjedhjet presidenciale turke.

1.86 milionë emigrantë turq votuan nga vendndodhjet e tyre. Kështu, vota e emigrantëve ka një peshë vendimtare.

“Me vullnetin e Zotit gjërat do të ndryshojnë me këto zgjedhje. Njerëzve nuk do t’u duhet më të shkojnë jashtë, por do të jetojnë të lirë, me ekonominë që do përmirësohet. Uroj që njerëzit të qëndrojnë në Turqi pasi rrjedhja e trurit është shumë serioze” , u shpreh studenti Yigit Senciol.

Jo vetëm rinia po kërkon një realitet më të stabilizuar, edhe banorët e zonave të prekura nga tërmeti i shkurtit janë të pasigurt për të ardhmen e tyre dhe kanë akuzuar presidentin Recep Tayyip Erdogan për lënien në harresë te familjeve të tyre.

Zgjedhjet në Turqi do të mbahen të dielën dhe shifrat elektorale favorizojnë Erdogan./ CNA.al

Lajmet e fundit nga