LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tri vite nga pandemia/ Kina rihap kufijtë për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i COVID-it

14 Mars 2023, 09:21, Kosova & Bota CNA
Tri vite nga pandemia/ Kina rihap kufijtë për turistët e huaj
Foto ilustruese

Kina do të rifillojë lëshimin e vizave për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë COVID tri vjet më parë.

Lehtësimi i madh i kufizimeve vjen pasi Pekini shpalli fitoren ndaj virusit dhe u tërhoq nga një strategji zero-COVID që ka dëmtuar ekonominë e tij.

Vizat e vlefshme të lëshuara përpara se Kina të mbyllej për botën në 28 mars 2020 do të nisin duke filluar nga 15 marsi.

Hyrja pa viza do të rifillojë në ishullin Hainan dhe Shangai për anijet turistike.

Grupet turistike nga Hong Kongu dhe Macau do të lejohen të hyjnë pa viza, ndërsa zyrat konsullore kineze jashtë vendit gjithashtu do të rifillojnë përpunimin e aplikimeve për viza.

Heqja e kufizimeve të fundit ndërkufitare të vendosura për të trajtuar COVID-in shënon një hap të madh drejt rifillimit të jetës normale në Kinën pas pandemisë.

Dhjetëra miliona vizitorë ndërkombëtarë vizitonin Kinën çdo vit, para pandemisë dhe industria e saj e turizmit është goditur rëndë nga masat e rrepta anti-COVID.

Por vendi mund të presë një rritje të konsiderueshme të turistëve ndërkombëtarë, pasi të rihapë kufijtë, thonë analistët.

Qytetarët kinezë gjithashtu do të lejohen të udhëtojnë me grupe turistike në 60 vende, nga 20 që ishin më parë.

Kina tha se produkti i saj i brendshëm bruto u rrit vetëm 3% në vitin 2022, më i keqi në gati gjysmëshekulli.

Për vitin aktual, Pekini ka vendosur një objektiv prej 5% me Kryeministrin e ri Li Qiang duke thënë se ekonomia e dytë më e madhe në botë po stabilizohet dhe po rritet përsëri.

Politika zero-COVID që u hoq në dhjetor ndezi protesta të rralla kundër liderit të Kinës, Xi Jinping.

Që atëherë ai ka forcuar kontrollin e tij mbi pushtetin në Partinë Komuniste dhe ka siguruar një mandat të tretë rekord si president.

Lajmet e fundit nga