LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cikloni shkatërrues godet Afrikën e Jugut/ Të paktën 44 viktima

14 Mars 2023, 08:33, Kosova & Bota CNA

Cikloni shkatërrues godet Afrikën e Jugut/ Të paktën 44

Cikloni shkatërrues “Freddy”, ka goditur Afrikën Jugore, i cili u ka marrë jetën të paktën 44 personave në Malavi dhe Mozambik, konfirmuan sot autoritetet e të dyja vendeve.

"Në Blantyre, qyteti më i madh i Malavisë dhe qendra kryesore tregtare të paktën 39 njerëz janë vrarë dhe më shumë njerëz janë plagosur ose të zhdukur", tha kreu i qytetit, sipas AP.

Në mesin e viktimave ishte edhe një fëmijë trevjeçar, i cili mbeti i bllokuar në rrënoja dhe të zhdukur ishin edhe prindërit e tij, njoftuan autoritetet.

Kjo është hera e dytë që nga fundi i shkurtit që cikloni thyen rekorde shkatërrimi në jug të kontinentit afrikan.

Stuhia shkatërruese shkaktoi dëme të mëdha në shtetet ishullore të Madagaskarit dhe Reunionit./CNA.al

Lajmet e fundit nga