LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata në veri të Kosovës/ Lajçak i kujton Kurtit kërkesat gjatë takimit

6 Qershor 2023, 10:19, Kosova & Bota CNA
Situata në veri të Kosovës/ Lajçak i kujton Kurtit
Miroslav Lajçak

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë thirrje për kontrollin e situtatës në terren, zgjedhje të parakohshme me pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës dhe kthim në Dialog për normalizim.

“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri dhe bëjmë thirrje për kontroll të menjëhershëm të situatës në terren, zgjedhje të parakohshme me pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës dhe kthim në dialog për normalizim”, ka shkruar Lajçak në postimin e saj në "Twitter".

Të njëjtat kërkesa i ka adresuar kryeministrit Albin Kurti edhe i dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perendimor, Gabriel Escobar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga