LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tri kërkesat e Escobar dhe Lajçak për Kurtin

6 Qershor 2023, 08:02, Kosova & Bota CNA

Tri kërkesat e Escobar dhe Lajçak për Kurtin

Qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog ishin tri kërkesat e të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, dhe të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobarit, gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin.

Pas takimit që zgjati më shumë se dy orë, Escobar tha se shpreson që kërkesat e tyre të dëgjohen pasi që tha se "SHBA-ja, BE-ja, NATO-ja dhe pothuajse çdo mik i Kosovës e ka bërë të njëjtin propozim".

Të pyetur se a i ka pranuar Kurti propozimet e tyre, të dy thanë se janë në "fillim të misionit të tyre", që do të zgjasë dy ditë.

Lajmet e fundit nga