LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet banda e kokainës në Itali/ Fundosen 19 trafikantë, furnizoheshin edhe nga shqiptarët

28 Qershor 2022, 18:05, Kosova & Bota CNA
Shkatërrohet banda e kokainës në Itali/ Fundosen 19
Foto ilustruese

19 persona kanë rënë në prangat e policisë italiane, në sajë të operacionit “Hermano”, i kryer nga Karabinierët e Komandës Provinciale të Reggio Calabria, nën koordinimin e antimafias.

Operacioni u shtri në provincat e Milanos, Parmës, Veronës dhe Viçenzës dhe vuri nën hetim edhe disa subjekte me banim në Taurianova, në fushën e Gioia Tauro.

19 të arrestuarit akuzohen si pjesë në një organizate të strukturuar kriminale. Promotor dhe organizator i këtij grupi është Carmelo Bonfiglio. Nga hetimet ka rezultuar se 42-vjeçari ishte në kontakt me furnitorët spanjollë dhe shqiptarë, por mbi të gjitha me peruanët.

Mediat e shtetit fqinj raportojnë se 7 prej tyre janë në burg dhe 12 të tjerët janë  në “arrest shtëpie”.

Konkretisht masa “arrest me burg” u dha për shtetasit Roço Camillò (44 vjeç), Diego Giovinazzo (46 vjeç), Palmiro Cannatà (62 vjeç), Salvatore Sanò (60 vjeç), Damiano Veneziano (33 vjeç) dhe Antonio Pedullà (36 vjeç).

Ndërsa “arrest shtëpie” për shtetasit Antonio De Luca 71 vjeç, Antonio Ranieli (71 vjeç), Francesco Macrillò (64 vjeç), Francesco La Cognata (44 vjeç), Maurizio Sciçhitani (55 vjeç), Antonio Zangari (53 vjeç), Gino Carlo Melziade (50 vjeç), peruani Oscar Bruno Bagigalupo Lobaton (47 vjeç), Donato Melziade (63 vjeç), Endri Dalipaj (33 vjeç), Gioaçhino Marco Molé (30 vjeç) dhe Riçardo Ierace (34 vjeç). vjeç).

Mendohet se droga blihej në Amerikën e Jugut dhe kalonte përmes kanalit spanjoll, e më pas mbërrinte në Itali.

Hetimi ka filluar në dhjetor të 2017-ës dhe deri më tani janë kapur 56 të dyshuar si pjesë e grupit. Në atë kohë, karabinierët gjetën brenda një makine 3 kilogramë e 400 gramë tufë lulesh kanabis të thatë indica./ B.A. – CNA.al

 

Lajmet e fundit nga