LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

10 Qershor 2023, 13:59, Kosova & Bota CNA
Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh
Fotografi nga një protestë në kryeqytetin e Islandës, Reikjavik, kundër pushtimit rus të Ukrainës.

Fotografi nga një protestë në kryeqytetin e Islandës, Reikjavik, kundër pushtimit rus të Ukrainës.
Shpërndaje

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë "shkatërron" bashkëpunimin dypalësh.

Islanda tha të premten se aktivitetet do të pezullohen nga 1 gushti për shkak të një niveli "të ulët" të marrëdhënieve tregtare, kulturore dhe politike midis vendeve, duke shtuar se i kishte kërkuar Rusisë të zvogëlonte aktivitetet e saj diplomatike në kryeqytetin islandez, Reikjavik.

“Vendimi i marrë nga autoritetet islandeze për të ulur nivelin e marrëdhënieve diplomatike me Rusinë shkatërron të gjithë gamën e bashkëpunimit ruso-islandez”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë.

"Ne do ta marrim parasysh këtë vendim jomiqësor kur ndërtojmë lidhjet tona me Islandën në të ardhmen. Të gjitha veprimet anti-ruse të Reikjavikut do të pasohen në mënyrë të pashmangshme nga një reagim përkatës," thuhet më tej në deklaratë.

Kur shpalli vendimin e saj, Islanda, tha se marrëdhëniet diplomatike nuk ishin ndërprerë dhe se ambasada do të rihapet sapo të normalizohen marrëdhëniet./ REL

Lajmet e fundit nga