LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reagimi i parë nga Rusia për sulmin në Kosovë/ “Situatë e rrezikshme, po e monitorojmë“

25 Shtator 2023, 13:47, Kosova & Bota CNA
Reagimi i parë nga Rusia për sulmin në Kosovë/
Foto ilustruese

Kremlini ka reaguar në lidhje me situatën në veri të Kosovës, ku është shprehur se po monitoron nga afër atë që e quajti një situatë "potencialisht të rrezikshme" në Kosovë, ku persona të armatosur serbë etnikë sulmuan policinë dhe më pas u strehuan në një manastir.

Rusia nuk e njeh Kosovën, me shumicë shqiptare etnike, si një vend të pavarur dhe njihet si mbështetëse e Serbisë, me të cilën ka lidhje të ngushta fetare dhe kulturore.

"Situata është jashtëzakonisht e vështirë. Për Kosovën, ne shohim një qëndrim tradicionalisht të njëanshëm ndaj serbëve... Situata është shumë, shumë e tensionuar dhe potencialisht e rrezikshme, ne po e monitorojmë atë shumë nga afër," tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një konferencë të rregullt për shtyp.

Njësitë policore kosovare rimorën manastirin të dielën vonë pasi tre sulmues dhe një polic u vranë./ CNA

Lajmet e fundit nga