LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NASA e refuzoi 11 herë përpara se ta bënte astronaut/ Tani historia e tij e jetës është një film

24 Shtator 2023, 17:45, Kosova & Bota CNA

NASA e refuzoi 11 herë përpara se ta bënte astronaut/ Tani

Më shumë se një dekadë pasi ai u bë ish-punëtori i parë migrant që fluturoi në hapësirë ??si astronaut i NASA-s, Jose Hernandez arriti një tjetër moment historik këtë muaj.

Filmi për udhëtimin e tij të jashtëzakonshëm nga fushat e Kalifornisë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës debutoi si filmi më i popullarizuar i transmetimit në Amazon Prime dhe ka fituar vlerësime nga kritikët dhe audienca që nga nisja e tij më 15 shtator.

Aktori Michael Peña luan rolin e Hernández në "A Million Miles Away", i cili tregon historinë e një djali që u rrit duke mbledhur tranguj dhe qershi, por i mbajti sytë nga yjet.

Për vite me radhë, Hernández u rrit në një familje punëtorësh migrantë që ndoqën korrjen nga Kalifornia dhe Meksika. Prindërit e tij ishin me origjinë nga shteti meksikan i Michoacán. Hernández ka lindur në Kaliforni.

NASA e refuzoi 11 herë përpara se ta bënte astronaut/ Tani

“Ndërsa të tjerët prisnin me padurim pushimet verore, unë e urreja atë”, tha Hernández për CNN në vitin 2016 .

Hernández thotë se ëndrra e tij për t'u bërë astronaut filloi pasi ai shikoi uljen në hënë të Apollo 17 në vitin 1972.

Hernández bëri gjithçka që mundi për të vazhduar arsimimin e tij. Ai mori diploma bachelor dhe master në inxhinieri dhe vazhdoi të punojë për 15 vjet në Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore.

Por qëllimi i tij për t'u bërë një astronaut i NASA-s mbeti i pakapshëm.

Filmi portretizon këmbënguljen e Hernández-it teksa agjencia hapësinore refuzoi aplikimet për astronautët e Hernández-it 11 herë përpara se ta zgjidhte atë për programin në 2004. Dhe tregon se çfarë roli kritik luajti familja e Hernandez duke e mbështetur atë gjatë rrugës.

Në film, aktorja Rosa Salazar portretizon gruan e Hernández, Adela, me guxim emocional si dikë që e kërkon llogari të shoqin dhe e shtyn atë të mos dorëzohet.

Në një intervistë të vitit 2016 me CNN , Hernández përshkroi se sa e rëndësishme ishte Adela në udhëtimin e tij.

“Në vitin e gjashtë që NASA më refuzoi, e thërrmova letrën e refuzimit dhe e hodha në dyshemenë e dhomës së gjumit. Unë do të hiqja dorë nga përpjekjet, por ajo më largoi, "tha Hernandez.

Fjalët e gruas së tij: “'Le të jetë NASA ajo që do t'ju skualifikojë. Mos e skualifikoni veten.”

Në një intervistë me Televisa pas kthimit nga hapësira, Hernández bëri një koment që ishte i diskutueshëm në atë kohë , duke i thënë rrjetit televiziv meksikan se ai shpresonte që administrata e Obamës të kalonte reformën gjithëpërfshirëse të imigracionit. Ai vuri në dukje se duke parë Tokën nga hapësira e jashtme, nuk kishte kufij.

Komentet e tij bënë që NASA të mbajë qëndrimin e saj. Në një deklaratë të lëshuar për mediat, NASA tha se opinionet e Hernandez ishin të tijat dhe nuk përfaqësonin agjencinë hapësinore. Deklarata shtoi se Hernandez kishte çdo të drejtë të shprehte pikëpamjet e tij personale./ CNA

Lajmet e fundit nga