LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmet izraelite vazhdojnë/ OKB: Spitali i Gazës si zonë lufte

3 Dhjetor 2023, 19:04, Kosova & Bota CNA
Sulmet izraelite vazhdojnë/ OKB: Spitali i Gazës si zonë lufte
Filippo Grandi

Ushtria izraelite po e zhvendos fokusin e ofensivës së saj në jug të Gazës në ditën e tretë të luftimeve të ripërtërirë. Ushtria thotë se ka në shënjestër qendrat komanduese të Hamasit, ruajtjen e armëve dhe forcat detare pasi armëpushimi i saj me Hamasin u shpërbë të premten.

Organizata e Kombeve të Bashkuara e ka krahasuar situatën në spitalin e Gazës si zonë lufte.

Sekretari amerikan i mbrojtjes përsërit të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten, por thekson se ka një "përgjegjësi morale" për të mbrojtur civilët.

Zëvendëspresidentja e SHBA-së Kamala Harris thotë se shumë palestinezë janë vrarë tashmë, me një sasi "shkatërruese" të vuajtjeve njerëzore.

Shefi i OKB-së për refugjatët e ka përshkruar situatën për civilët në Gaza si një "krizë zhvendosjeje".

Duke folur për BBC nga konferenca e klimës COP28 e OKB-së në Dubai, Filippo Grandi thotë se palestinezët në Rripin e Gazës po "shtyhen gjithnjë e më shumë drejt një cepi të ngushtë të asaj që tashmë është një territor shumë i ngushtë".

Ai gjithashtu thotë se ishte shkatërruese të shohësh rënien e armëpushimit midis Izraelit dhe Hamasit të premten dhe shpreh shpresën se armëpushimi mund të rifillojë./ CNA

Lajmet e fundit nga