LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arratiset nga burgu terroristi/ Autoritetet britanike, thirrje qytetarëve: Kujdes!

7 Shtator 2023, 08:58, Kosova & Bota CNA

Arratiset nga burgu terroristi/ Autoritetet britanike, thirrje qytetarëve:

Një ish-ushtar i dyshuar për vepra terroriste është arratisur nga burgu mëngjesin e së mërkurës.

Daniel Abed Khalife, 21 vjeç, ishte në pritje të gjyqit në HMP Wandsworth në Londër pasi u akuzua se kishte lënë bomba false në një bazë ushtarake.

Mendohet se ai u arratis nga kuzhina e burgut duke u lidhur në pjesën e poshtme të një furgoni për dërgimin e ushqimit.

Shërbimi i Burgjeve po punon me Policinë Metropolitane për të "hetuar urgjentisht" se si u arratis Khalife.

Policia beson se Khalife paraqet një "rrezik të ulët" për publikun, por njerëzive po u kërkohet të mos i afrohen atij.

Aeroporteve dhe porteve u është kërkuar të kryejnë masa shtesë sigurie, duke rezultuar në raportimin e vonesave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë Aeroportin Heathrow, Aeroportin e Mançesterit dhe Portin e Doverit.

Ish-ushtari ishte në paraburgim në pritje të gjyqit në lidhje me terrorizmin dhe veprat e Aktit të Sekreteve Zyrtare, duke përfshirë përgatitjen e një akti terrorizmi dhe mbledhjen e informacionit të dobishëm për një armik./ CNA

Lajmet e fundit nga