LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

10 vendet ku mund të merret më lehtë një vizë Shengen për sezonin turistik

3 Qershor 2023, 10:50, Kosova & Bota CNA

10 vendet ku mund të merret më lehtë një vizë Shengen

Nuk janë të paktë  turistët që kanë nisur pushimet e tyre verore në plazhet blu evropiane. Përpos kësaj tani është koha më e përshtashme për të rezervuar pushimet për muajt e ardhshëm të verës.

Shumë turistë besojnë se muajt më të mirë për të pushuar në Evropë janë korriku dhe gushti, por vera dhe temperaturat e larta janë prezente në këtë kontinent shumë më herët duke bërë që plazhet të jenë të hapura, raporton Shengenviza.info.

Planifikimi i një udhëtimi në Evropë në këtë pikë mund të jetë i ndërlikuar për udhëtarët që kanë nevojë për një vizë Shengen, që mundëson hyrjen në mbi 30 vende evropiane , duke përfshirë këtu 27 vendet e zonës Shengen, të cilat janë të vetmet që kanë të drejtë të lëshojnë një vizë të tillë.

Të dhënat e fundit për vizat Shengen të lëshuara në vitin 2022, reflektojne se dhjetë vendet me numrin më të ulët të refuzimit në të njëjtin vit janë si më poshtë:

Itali – 12,7 për qind

Greqia – 12.5 për qind

Zvicra – 12 për qind

Polonia – 11.6 për qind

Luksemburgu – 10,5 për qind

Finlanda – 9.7 për qind

Sllovakia – 9,7 për qind

Letonia – 9,5 për qind

Lituania – 7.8 për qind

Islanda – vetëm 1.9 për qind

Ndërsa vendet me numrin më të lartë të refuzimit të aplikimeve janë Malta, Suedia, Belgjika dhe Franca.

Malta kryeson tabelën me një përqindje refuzimi prej 36.4 për qind, e dyta renditet Suedia, me 29 për qind të aplikimeve të refuzuara, Belgjika e treta me 28.4 aplikime të refuzuara, e ndjekur nga Franca, me 22.2 për qind.

Franca kryeson si vendi Shengen me numrin më të madh të vizave të refuzuara, pasi autoritetet franceze refuzuan gjithsej 408,876 aplikime vitin e kaluar, nga rreth dy milionë aplikime.

 

 

Lajmet e fundit nga