LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas tensioneve në veri të Kosovës/ Lajçak dhe Escobar do të shkojnë në Prishtinë dhe Beograd

2 Qershor 2023, 15:19, Kosova & Bota CNA

Pas tensioneve në veri të Kosovës/ Lajçak dhe Escobar do

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pritet të vizitojnë Kosovën dhe Serbinë javën e ardhshme.

Konkretisht ata do të jenë në Kosovë dhe Serbi të hënën dhe të martën, sipas Radio Evropës së Lirë.

Ata do të bisedojnë për uljen e tensioneve në veri të Kosovës dhe për zbatimin e marrëveshjes që çon drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve

Kjo vizitë vjen pas tensioneve në verit të Kosovës, ku protestuesit serbë sulmuan ushtarët e KFOR-it dhe mediat. KFOR konfirmoi se nga dhuna e protestuesve u plagosën 30 ushtarë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga