LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Online sales avoid tax bills / Luxury goods pass under the "noses" of customs officers and tax collectors without being touched

2023-01-17 15:08:00, Sociale CNA

Online sales avoid tax bills / Luxury goods pass under the "noses" of

Online sales through social networks avoid tax bills,

It is not about selling cheap products for luxury products and goods, without packing any tax in the state.

Such a scandal, which produces tax evasion in our country through the Instagram social network, has been happening since 2019.

CNA.al has learned from its sources that entities that do not have any NiPT-I number do not perform any customs clearance, do not present any mobile phone number, but only through contacts on the Instagram network openly perform tax evasion.

Produktet nga më të ndryshme por sidomos ato me vlera shumë të larta si karroca fëmijësh, krevate veshje etj, nuk disponojnë asnjë faturë tatimore e shpërndahen lirshëm në treg.

Kujtojmë se bëhet fjalë për mallra luksi si p.sh karrocat Cybex, Stokke etj që kanë vlera shitje shumë të larta nga 500€ deri 4000 €.

Si kalon malli i luksit nën hundën të doganierëve dhe tatimorëve

Sipas të njëjtave burime, këto mallra vijnë lirshëm nga Anglia dhe nuk i ushtrohen asnjë kontrolli nga doganat shqiptare, kryesisht ajo e Durrësit.

Mallrat disa herë në javë, nëpërmjet furgonave kalojnë në Durrës pa bërë asnjë specifikim të përmbajtjes së tyre.

Më pas vazhdojnë shitjen e lirë në tregun shqiptar nëpërmjet rrjeteve sociale duke mos patur asnjë faturë tatimore bashkëngjitur.

Products come to the market cheaper than entities that pay customs, duties, taxes, rent, employees etc...making a chaotic market and no interest for serious entities. /CNA.al

Lajmet e fundit nga