LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E quanin të çmendur/ 17-vjeçarja tregon vuajtjet e vëllait me autizëm, si e ngacmonin shokët e lagjes

2023-01-15 19:17:00, Sociale CNA
E quanin të çmendur/ 17-vjeçarja tregon vuajtjet e
Regisa

Një 17-vjeçare ka treguar vuajtjet e vëllait të saj të diagnostikuar me autizëm, i cili është 5 vite më i madh në moshë se ajo.

Regisa ftoi vëllain në rubrikën “ka një mesazh për ty” dhe rrëfeu se i është dashur të marrë rolin e motrës së madhe që në moshën 6-vjeçare.

Ajo ndau me publikun një ngjarje kur vëllain ia kishin quajtur të çmendur fëmijët e lagjes dhe e kishin bullizuar dhe për këtë i ishte dashur të fliste me komshinjtë.

“Unë kam vëllain me spektrin e autizmit, mirëpo ka lindur në Greqi dhe është diagnostikuar,është kapur herët si rast. Vëllai im është 5 vite më i madh se unë. Unë kam nisur që 6 vjeç faktikisht të jem mbrojtja e Nikos.

Niko ka pasur, të gjithë e dimë shoqërinë  sot, ngacmimet që bëhen te fëmijët që janë të veçantë dhe Niko për ngacmimin e tij më të vogël vraponte gjithmonë tek unë sepse e dinte që unë do dilja ta mbroja, t’i jepja atë sigurinë, pavarësisht se mami dhe babi ishin gjithmonë aty.

Mbaj mend ka qenë diku Qershor-Korrik dhe ne po luanim jashtë në lagje. Unë u ngjita lart, vëllai vazhdoi luajti, Niko, vjen sipër dhe ishte i mërzitur, unë e dalloj direkt që ishte i stresuar dhe e pyeta çfarë ke? Më tha “më kanë ngacmuar shokët e lagjes, më shtynë, më thanë ti je i çmendur” dhe normale unë si motra për vëllain që do bëjë të pamundurën për ta mbrojtur, në ato momente unë thjesht dal dhe e mbroj, flas me kalamajtë, flas me prindërit. Normale mami s’ishte në shtëpi në ato momente dhe kur erdhi mami i  them, mami komunikon me prindërit  e atyre  po nuk është se ndodh ndonjë gjë e madhe të themi të drejtën sepse prapë vazhdojmë të kemi mendime të njëjta”, tha ajo ndër të tjera./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga