LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Winter season at its peak/ Weather today and tomorrow with lukewarm rays of the sun

2023-01-13 08:07:00, Sociale CNA

Winter season at its peak/ Weather today and tomorrow with lukewarm rays of the

The entire Albanian territory will be under the influence of stable weather, causing clear skies to dominate.

More pronounced in the low and coastal areas, while the mountainous areas are presented with clear and frequent clouds.

The country will remain in clear conditions and light and transient clouds until the late hours of the night, when frequent cloudiness is expected in the country.

 Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes por mesdita sjellë një rritje të lehtë të tyre duke luhatur vlerat ditore nga -4°C deri në 14°C.Era do të fryjë e lehtë dhe mestare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veri-veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Parashikimi i motit, E shtunë, 14 janar 2023

Sipas MeteoAlb, Shqipëria vijon nën presionin e lartë atmosferik duke sjellë kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë territorin e vendit.

Por vranësirat më të dukshme paraqiten në zonat veriore dhe verilindore. Gjatë orëvë të para të mëngjesit do të shfaqet mjegulla në zonat luginore.

Parashikohet që nata të mbetet në ndkimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të pakta.

Air temperatures will increase slightly in the morning, but in the afternoon they will maintain the same constant values, fluctuating from -1°C to 14°C.

The wind will blow on average both on land and in the sea at a speed of 38 km/h from the permanent northern direction, creating 2 front waves on the sea coast. /CNA.al

Lajmet e fundit nga