LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazeta belge “Le Soir” fton pushuesit: Vizitoni Shqipërinë ose ndryshe “Maldivet e Europës”

2023-01-06 16:05:00, Sociale CNA

Gazeta belge “Le Soir” fton pushuesit: Vizitoni Shqipërinë

Gazeta më e madhe e Belgjikës “Le Soir” promovon Shqipërinë si destinacioni për t’u vizituar këtë verë, duke e quajtur “Maldivet e Europës”.

Një ftesë për pushuesit belgë që të vizitojnë një parajsë brenda Europës, pa kërkuar plazhe ekzotike në kontinente të tjera.

Artikulli i gazetës belge:

Janari konsiderohet si muaji më i trishtë i vitit. Po sikur ta zbusni zemrën duke e planifikuar që tani udhëtimin e radhës? Drejt Europës lindore, ku shplodhja është e garantuar!

Nuk ka nevojë të shkosh gjithmonë larg për të ndryshuar vend, për të zbuluar botën e për t’u shkëputur krejtësisht. Faqja “Staycation” arriti që gjatë krizës të bindë shumë njerëz të bënin udhëtime më pranë shtëpisë, deri në atë pikë sa zakonet tona të udhëtimit ndryshuan. Nuk bëhet më fjalë për t’i hipur avionit e për të ikur në anën tjetër të botës duke shkaktuar një dëm kolosal mjedisor, sepse ka ardhur momenti për t’u maturuar dhe për të rishikuar mënyrën tonë të të udhëtuarit. Ky është prioriteteti kryesor. Megjithatë, kjo s’do të thotë të privohemi nga udhëtimi: pas dy vitesh pandemie, kemi nevojë të rigjenerohemi më shumë se kurrë, e të udhëtuarit padyshim që na mundëson të shplodhemi. Por ku duhet të shkojmë pa patur një impakt ekologjik aq të lartë sa me të drejtë, na bën të ndihemi fajtorë?

Parajsë, por jo e magjepsur

Gazeta belge “Le Soir” fton pushuesit: Vizitoni Shqipërinë

Nëse ëndërroni rrugë të gjata me rërë të bardhë dhe laguna blu, me siguri ju shkon mendja te Maldivet. Me 8256 kilometrat që ndajnë kryeqytetin tonë nga ky arkipelag që gjendet jashtë Oqeanit Indian, dhe 10 orë e gjysmë fluturim direkt nga Brukseli, ky destinacion është shumë larg në listën e ambientalistëve dhe atyre që duan të reduktojnë ndikimin e tyre negativ në planet. Përveç të qenit një destinacion shumë i largët, prapaskenat e këtij ishulli “parajsë” kanë larguar shumë njerëz, veçanërisht për shkak të menaxhimit të dobët të mbetjeve, gjë që në dekadat e fundit i ka dhënë atij pseudonimin “ishulli i plehrave”.

Perla e Adriatikut

Gazeta belge “Le Soir” fton pushuesit: Vizitoni Shqipërinë

Po sikur t'ju thoshim se mund t’i keni Maldivet, pa u larguar nga Europa? E keni të vështirë ta besoni? Në Tik-Tok dhe në Instagram, ekziston një destinacion që po bën bujë: Shqipëria, një vend ballkanik në Europën Juglindore. 2136 kilometra larg kryeqytetit tonë, Shqipëria duket se është kompromisi ideal për ata që janë në kërkim të hapësirave të mëdha si ato në Maldive. Në rrjetet sociale, Shqipëria ka marrë pseudonimin “Maldivet e Europës”.

Është veçanërisht bregeti i Ksamilit, që gjendet në jug të vendit, i cili tërheq njerëzit me hapësirat ujore që vazhdojnë përtej asaj që sheh syri. Plazhi i Ksamilit konsiderohet gjithashtu një nga më të bukurit në Europë. Për shkak se Riviera Shqiptare ka më shumë se 100 kilometra vijë bregdetare, aty gjenden gjithashtu gjire të fshehura dhe zona arkeologjike që të lënë pa frymë. Prej disa kohësh, Ksamili është kthyer natyrshëm në “the place to be” dhe tanimë aty ka edhe shumë hotele luksoze, që të kujtojnë ato në Maldive. Një nga pikat e nxehta? Padyshim plazhi i Pemës së Thatë, me shezlonget që gjenden mbi det e mbulohen nga tenda me kashtë. 

Gazeta belge “Le Soir” fton pushuesit: Vizitoni Shqipërinë

Fakti që ky destinacion josh aq shumë, është edhe për shkak të çmimeve shumë më të volitshme se Maldivet; për një javë pushime në hotel, llogarisni mesatarisht 1,043 € për dy persona, kundrejt 2,718 € për të njëjtin qëndrim në Maldive, sipas vlerësimeve që jep faqja Ou-et-Quand.net. Në këtë mënyrë, kurseni goxha para në buxhetin tuaj të pushimeve dhe nuk vuani nga jet lag. Pra, çfarë po prisni për të rezervuar?

Lajmet e fundit nga