LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Record-breaking warm winter weather in Europe

2023-01-04 13:27:30, Sociale CNA

Record-breaking warm winter weather in Europe

High temperatures in January have reached record highs in a number of countries across Europe.

National records have been broken in eight European countries - the Netherlands, Liechtenstein, Lithuania, Latvia, the Czech Republic, Poland, Denmark and Belarus.

The temperature recorded in Warsaw on January 1 was 4 degrees Celsius higher than the previous record, while in Belarus the temperature was 16.4 degrees Celsius or about 4.5 degrees above the previous record.

Në Billbao të Spanjës temperaturat e ditës së Vitit të Ri në ishin ekuivalente me mesataren e muajit korrik, dhe pjesë të Katalonisë - duke përfshirë Barcelonën - janë subjekt i kufizimeve në përdorimin e ujit.

Rekordet thyhen gjatë gjithë kohës, por është e pazakontë që diferenca të jetë më shumë se disa të dhjetat e një shkalle.

Në Zvicër, temperaturat kanë arritur në 20 gradë Celsius dhe moti i ngrohtë ka ndikuar që të ketë mungesë bore në alpet zvicerane.

Vetëm disa ditë më parë, Britania e Madhe, Irlanda, Franca dhe Spanja e shpallën vitin 2022 vitin e tyre më të nxehtë në histori.

Në Mbretërinë e Bashkuar, çdo muaj përveç dhjetorit, ishte më i nxehtë se mesatarja.

Valët e të nxehtit janë bërë më të shpeshta, më intensive dhe zgjasin më gjatë për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

But it is not hot in all European countries. Colder temperatures and snow are forecast in parts of Scandinavia and Moscow is expected to see temperatures drop to minus 20 degrees Celsius by the weekend.

The mild weather in Europe comes as North America is facing stronger storms, where dozens of people in the US and Canada have died from the cold./REL

Lajmet e fundit nga