LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Where will you spend your holidays this weekend?/ Find out what the weather will be like from the coast to the mountain areas

2023-01-14 08:03:00, Sociale CNA

Where will you spend your holidays this weekend?/ Find out what the weather will

Albania throughout Saturday will be in the predominance of clearings and clouds throughout the territory of the country.

But the most visible clouds appear in the midday and afternoon hours, where they will create opportunities for a few moments of rain drops in the western lowlands and the appearance of snow hair in the mountain areas.

The evening brings improvement in weather conditions throughout Albania. During the first hours of the morning, fog will appear in the valley areas.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehtë në mëngjes por  mesdita do të ruaje të njëjtat vlera kostante duke u luhatur nga -3°C deri në 14°C.

Era do të fryjë mesatare si ne tokë dhe në det me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi permanent verior duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Parashikimi për ditën e nesërme, e diel, 15 janar 2023

Sipas MeteoAlb, gjatë orëve të paradites ultësira perëndimore do të jetë në ndikimin e motit të kthjellët por me kthjellime dhe vranësira të shpeshta paraqitet moti në zonat malore të shqipërisë.

Parashikohet që pasditja të shfaqë vranësira të lehta nëpër të gjithë territorin e vendit ku më të dukshme do të jenë në zonat veriore dhe veriperëndimore, megjithatë nuk priten reshje në territor.

Air temperatures will drop slightly in the morning but will remain constant in the afternoon, fluctuating from -4°C to 14°C.

The wind will blow light to medium at a speed of 30 km/h from the northwest, as a result, waves of 1 - 2 waves will be generated on the sea coasts. /CNA.al

Lajmet e fundit nga