LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The rains are stopped/ The situation in the flooded districts

2022-11-24 11:35:00, Sociale CNA

The rains are stopped/ The situation in the flooded districts

The Ministry of Defense has provided information about the situation in the flooded districts.

In Shkodër Municipality

There is 1130 ha of land with the presence of water, while the withdrawal continues. There are no apartments with water. There are still 7 families evacuated from the 52 that were there on the first day. The 24 members of these families are accommodated in the dormitory. Drini and Buna rivers are within the critical level and do not present any danger.

In Lezha Municipality

Mbeten 4 banesa me prezencë uji, ndërsa sipërfaqja e përmbytur është 2350 ha. Hidrovoret po punojnë me kapacitet të plotë dhe pa ndërprerje. Konkretisht në Drojë, Shllinza, Tale, Ishull Shëngjin, Grykë Zezë, Gocaj nivelet e ujit janë nën kuotën kritike dhe hidrovori Balldre brenda normave.

Punonjësit e OSHEE po punojnë për të rikthyer energjinë, pas shkëputjes si pasojë e motit të keq në disa zona të Gjirokastrës, Shkodrës dhe Kukësit.

Prej datës 20 nëntor kur nisën reshjet intensive, janë akativizuar në terren:
1. 710 Forca të Armatosura
2. 605 Forca Zjarrfikëse
3. 454 Forca nga Policia Shtetit
4. 345 Forca Vullnetare
5. 146 Forca të FNSH
6. Ekipet e Shërbimit Mjekësor
7. 165 mjete të kalueshmërisë së lartë dhe zjarrfikëse
8. Varka dhe motorbarka

The Armed Forces, under the coordination of the Civil Defense Agency, remain ready to cooperate with the local government in any case of need.

Lajmet e fundit nga