LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku "shoots" Irfan Hysenbelli/ Being a media owner does not mean not paying taxes

2023-03-23 17:40:00, Politikë CNA
Balluku "shoots" Irfan Hysenbelli/ Being a media owner does not mean
Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure, Belinda Balluku

The Deputy Prime Minister and Minister of Infrastructure, Belinda Balluku, "shot" the businessman Irfan Hysenbelliu, as she responded to the deputy of the Democratic Party, Albana Vokshi.

Balluku responded to the accusations of the opposition, which mentioned the DASH report and the action in "Prestige Resort", making it clear that a media owner also has obligations.

Balluku said that a media owner cannot also be the owner of food lines and leave taxes unpaid. Also, he emphasized that he cannot be a builder and erect a building without a permit.

Raporti i DASH nuk do të thotë të mos i paguash rrogat e gazetarëve ashtu siç janë në të vërtetë po t’i deklarosh të gjithë me 300 mijë lekë dhe të bësh sikur nuk ka ndodhur asnjë gjë. Të jesh pronar mediash do të thotë të jesh pronar mediash dhe jo të jesh edhe pronar i linjave ushqimore ku nuk paguhen taksa, edhe ndërtues që nuk marrin leje ndërtimi.

Pra, kur ti je pronar mediash dhe nuk merr leje ndërtimi nuk ka problem, ti duhet të ndërtosh se e thotë Doruntina që duhet të mbrojë fjalën e lirë. Tani kjo është një histori që nuk mund të vazhdojë pa fund që kur na e ka qejfi të mbrojmë raportin e DASH dhe kur nuk na e ka qejfi dhe dalin non grata në mëngjes ta shajmë Amerikën, SHBA dhe këdo tjetër. Unë e kam shumë të qartë që s’të pëlqesh të dëgjosh të vërtetën por meqënëse u hap puna e raportit të DASH, ka dhe gjetje positive në raportin e DASH”, deklaroi zv.kryeministrja.

Kujtojmë se një ditë më parë policia dhe IKMT vazhduar aksionin në “Prestige Resort” të Irfan Hysenbelliut për të konfiskuar dy godina pa leje.

Gjithashtu, Drejtoria e Tatimeve ka konfirmuar raportimet e CNA se Hysenbelliu ka 8.8 milionë euro detyrime në shtet me tre kompani, “Birrën Korça”, “Birrën Tirana” dhe me "Albecorp"./ CNA

Lajmet e fundit nga