LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha, strong accusations against Agron Malaj/ He has become a millionaire, he gives the tender to his brother

2023-03-22 18:35:00, Politikë CNA
Berisha, strong accusations against Agron Malaj/ He has become a millionaire, he
The chairman of the Democratic Party, Sali Berisha

This evening, the chairman of the Democratic Party, Sali Berisha, raised strong accusations against the socialist mayor of Mati, Agron Malaj.

During a meeting with the residents of Mati, Berisha said that Agron Malaj became mayor with the wealth of a former Guard officer.

He claims that the socialist has already become a millionaire, awarding tenders to his brother's company and sharing the money together.

Në këtë largim dhe shkretim masiv, po largohen të gjithë shqiptarët. Shumë herë më afër janë socialistët e thjeshtë me ju, me secilin prej jush, se sa me Agron Malajn, i cili nuk mendon gjë tjetër ditë e natë, se si të pasurohet vetë dhe se si të pasurohet fatosi i tij.

Ka ardhur këtu me deklaratën e pasurive të një ish oficeri garde. Kurse tani është bërë milioner. Ndërton saraje, firmos për të vëllain. Unë i them këtu; por në ligjet e këtij vendi dhe në kodin moral, zyrtari nuk mund të firmosë kurrë për vëllain e tij, se që në momentin që firmos për vëllain e tij, të jepen basene, shpate, prona publike, ai vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh.

Read the tenders. Two companies in total agree to build the schools and share them. One goes to one school, the other to the other. They share the funds, they give them to Agron. These have become a dangerous sect ", emphasized the leader of the DP./ CNA

Lajmet e fundit nga