LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The feast of Sultan Nevruz/ Politika wishes Albanian believers

2023-03-22 12:12:00, Politikë CNA

The feast of Sultan Nevruz/ Politika wishes Albanian believers

Sultan Nevruzi is celebrated today, the most important holiday of the Bektash believers. It was first celebrated as the coming of spring and later as Imam Ali's birthday.

There have been many political figures who have congratulated this holiday since the early hours of the morning.

First there was the Prime Minister Edi Rama who wished a prosperous spring for all believers.

"GOOD MORNING and on the holiday of Sultan Nevruz, I wish that spring will bloom in your hearts like the very meaning of this blessed day".

Urimet kanë vijuar edhe nga kreu i PD-së, Sali Berisha i cili është shprehur që “Nevruzi tjetër të na gjejë pa narkoshtetin e Sulltan Salep Surrelit”.

Gëzuar ditën e Sulltan Novruzit!Bektashinjve shqiptarë ju uroj nga zemra gëzuar ditën e madhe dhe të bekuar, Sulltan Novruzin.

Kjo ditë për bektashinjtë dhe mbarë besimtarët e Zotit, është ditë besimi, mbarësie dhe shprese.

Për të gjithë ne, ditë e lindjes, jetës dhe shpresës së pashuar! Le të urojmë që Sulltan Novruzi tjetër të na gjejë më mirë në paqe, harmoni dhe pa monizmin e narkoshtetin e Sulltan Salep Surrelit!

Gëzuar!”

Edhe kryeparlamentarja, Lindita Nikolla e ka cilësuar këtë festë si gjallërim të natyrës dhe gëzimit të njerëzve.

“Sulltan Nevruzi, kjo ditë e hareshme, është shndërruar vit pas viti në një festival që përshëndet dhe simbolizon gjallërimin e natyrës dhe të njeriut.

Është festa e besimtarëve bektashinj, por edhe e njerëzve që u bashkohem atyre dhe që  gëzojnë ardhjen e stinës së re, lindjen e ngrohtësisë, ndriçimin e dritës, ringjalljen e shpresës, triumfin e të mirës, forcën e besimit, shpërthimin e gëzimit, lumturinë që rrjedh prej paqes e harmonisë.

Gëzuar të gjithëve që e kremtojnë Sulltan Nevruzin, kudo ku ndodhen”

Urimi nuk ka munguar as nga deputetët demokratë, Luçiano Boçi dhe Luan Baçi për një pranverë sa më të  bukur edhe të begatë.

Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ka uruar qytetarët nëpërmjet vizitës së tij në Kryegjyshatën Botërore të Bektashinjve.

"I am very grateful to Baba Mondi for the way he unites our nation, how he serves our nation, and not only the Albanians here in Albania - he has just returned from Tetova, tomorrow he will be in Gjakova - we are really very grateful. Our work becomes easier when people are spiritually at peace, when people have found themselves and intend to cooperate and not divide. Today I am also very grateful to the Bektashi community. The history of Albania, starting from the era of the renaissance, and all those who fought to make this country prosperous, is extremely related to the Bektashi patriots. It has been a privilege for me to know an extraordinary community that, not only in Tirana, but in all the regions where Albanians live, works only for the good" , said Veliaj./CNA.al

                                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

Lajmet e fundit nga