LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama "takes private hospitals out of the game/ We are here to improve public health"

2023-03-22 14:37:00, Politikë CNA

Rama "takes private hospitals out of the game/ We are here to improve
Prime Minister Edi Rama has spoken again about the increase in doctors' salaries in April by 500 dollars, an increase which will continue even further in the future.

In the inauguration of the new emergency at QSUT, Rama, while speaking about the goals of his program for the return of doctors and the possibility of keeping them in Albania, the prime minister said that he is aware that I will cause him harm considerable private hospitals.

He further emphasizes that the government has the task of improving public health.

"Ne kemi vendosur që të rrisim në mënyre agresive pagën për mjekët.Paga për muajin prill do të jetë 500 dollarë plus dhe nuk duam të ndalemi këtu pasi do të rrisim edhe më shumë pagën, por edhe kjo duket se është e pamjaftueshme ndaj do të publikojmë një program  tjetër për mjekët, policët, ushtarakët, do të paraqesim ndryshime për mjekët të cilët do të vijnë çift. Jo vetëm për çiftet e mjekëve, por sikurse thamë edhe për ushtarët dhe policët. Besojmë  se do t’i japim një motivim mjekëve të rinj. Është një sfidë shumë e madhe e ikjes së mjekëve drejt Europës, gjë që ndodh kudo. Kemi vendosur të financojmë studimet në mjekësi. Shqipëria s’mund të financojë mjekë për gjermanët. E dimë që ky nuk është një lajm i mirë për spitalet private. Ne nuk jemi këtu për të bërë spitalet të ndihen mirë, me doemos, ne jemi këtu për të përmirësuar shëndetin publik. Është e neveritshme kur thonë që një mjek del përpara dhe njerëzit thonë ky nuk të prek më dorë po si dhe lekë e dimë që realiteti është shumë ndryshe”, he said./CNA.al
 

 

 


 

 

 

 

Lajmet e fundit nga