LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The DASH/Opposition report calls for a debate, Balla is "mindful" of Berisha

2023-03-23 11:04:00, Politikë CNA
The DASH/Opposition report calls for a debate, Balla is "mindful" of
The head of the SP parliamentary group, Taulant Balla

With reference to the DASH report, which highlighted Albania, the opposition today in the Assembly requested the change of the agenda, requesting that there be a debate on this report, which is fundamentally disturbing.

This request of the opposition has not been accepted since, according to the Speaker of the Assembly, Lindita Nikolla, no motion request has been submitted.

After that, the head of the parliamentary group of the SP, Taulant Balla, reacted, who said that they are ready to discuss any kind of report, but requests must be submitted first.

Më tej ai ka shënjestruar kreun e PD-së, Sali Berisha, duke thënë se Kuvendi duhet të ishte mbledhur për të diskutuar edhe çështjen “non grata” nga SHBA.

“Në kërkesë kanë përjashtuar nga firma krye ‘non grata-n’ tregon një reflektim në raportin me DASH. Kuvendi duhet ta vlerësojë dhe ta shqyrtojë në procedurë. Nuk kemi përpara një kërkesë për mocion me debat. Nuk ka ardhur një e tillë. Neni 98 përcakton qartë se si vjen kërkesë dhe cilat janë hapat e procedurës.

Këtu ka një kërkesë për ndryshim në rendin e ditës për diçka që nuk ekziston. Nëse ju ka ‘çuar nëna për me la gojën’ hajde bëjeni. Por në rast se doni vërtet bëjeni kërkesën sipas procedurës. Edhe ne duam të flasim për shumë gjetje të DASH.

This Assembly should have convened to discuss the decision of the USA to declare a member of the Assembly 'non grata'. So, for the motion with debate, there was no request and we have nothing to vote on", said Balla./ CNA.al

Lajmet e fundit nga