LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Propozimi i Ramës për kreun e SHISH/ Shehu: Do dështojë si Gent Cakaj

2023-03-23 16:08:00, Politikë CNA

Propozimi i Ramës për kreun e SHISH/ Shehu: Do dështojë si

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu gjatë fjalës së tij nga foltorja e Kuvendit u shpreh se propozimi i kryeministrit, Edi Rama për të emëruar Vlora Hysenin në krye të SHISH është një gabim politik.

Shehu e krahason këtë propozim “me eksperimentin e dështuar me ish-ministrin e jashtëm, Gent Cakaj”.

Deputeti i PD-së theksoi gjithashtu se kjo lëvizje është negative edhe për shtetin e Kosovës.

“Propozimi i kryeministrit për të emëruar në drejtim të SHISH një zonjë nga Kosova, pa pyetur dhe pa u konsultuar me Parlamentin, Komisionin e Sigurinë, dhe në mënyrë thjesht personale. Këtë veprim e konsideroj një gabim politik. Një shprehje të një vullneti që nuk sjell element pozitivë , por negativë. Kush është mesazhi politik që kryeministri do të japë me këtë gjë? Dhe çfarë përmban në vete një veprim i tillë që nuk është normal!? Kush mund të jetë mesazhi politik për Kosovën? Kjo vetëm e dëmton Kosovën dhe krijon efektin e kundërt për shtetin e ri të Kosovës, në një kohë kur i duhet të forcojë sovranitetin e saj si shtet për të qenë e pavarur. Një veprim i tillë ndodhi me djaloshin emëruan ministër të Jashtëm por që nuk u bë një ministër i Jashtëm, një eksperiment i dështuar. Siç ishte edhe ministrja e Arsimit. Atëherë përse vazhdojmë me të tilla mesazhe? Ne edhe këtu bëjmë lojën e Vuçiç. Ne duhet të bëjmë gjithçka për konsolidimin e Kosovës. Përse duhet të bëjmë të tilla aventura dhe të tregojmë të tilla pozicionime. Dikush mendon se është bërë për të dhënë shenja patriotizmi . Jo është e kundërta. Veprime si Ballkani i Hapur nuk është në rrugën Perëndimore. Ai që mendon se mund të ketë patriotizëm me drejtim nga lindja, e ka gabim. Të gjitha ato veprime janë në kundërshtim me interesat tona”, tha Shehu./CNA

Lajmet e fundit nga