LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pumpkin-playing chiefs

2023-04-01 22:10:00, Opinione CNA

Pumpkin-playing chiefs
When the former head of SPAK, Arben Kraja, had to justify the absurdity of not blocking the Tirana incinerator even though corruption had been proven there, he found salvation in the famous statement that the investigations on this issue are complex. Lord Kraja is gone. But the embarrassment of the incinerator remained there. Now the burden of justifying the unjustifiable has fallen to his successor.

A day before, the current head of SPAK, Altin Dumani, played the flute in the same hole. Only this one was a little more creative and instead of the term complex, he used an Albanian word.

"Investigations for the Tirana incinerator are very difficult, as it is not known who the real owners are," said Mr. Dumani.

Ka një lojë të njohur për fëmijët, qe quhet loja e kungulleshkës. Baza e lojes është thjesht teka e zgjedhjes së një numri kot dhe mbrotja e tij pa asnjë argument. Ndoshta zoti Kraja dhe zoti Dumani nuk kanë luajtur kur kanë qenë fëmijeë. Por është e sigurtë qe u ra halli të luajnë kungulleshkash në moshë madhore.

Justifikimi i kreut të SPAK, që ne nuk e bllokojmë dot inceneratorin pasi nuk gjejmë dot se kush janë pronarët reale është po aq absurd sa fakti qe qeveria shqiptare paguan para për një kontratë korruptive, të cilat shkojnë në llogarinë e disa personave që policia e qeverisë kërkojnë t’i arrestojë

Ka një mënyrë shumë efektive për të gjetur se kush janë pronarët e vërtetë të inceneratorit të Tiranës. Kjo është bllokimi i pagesave. Kur mbyllet rubineti i parave, hajdutët e nxjerrin vetë kokën nga shkurret e offshoreve ku fshihen. Zoti Dumani dhe të gjithë prokurorët e SPAK këtë e dine shume mire. Dhe do ishin shume me serioze dhe te besueshem nëse do thonin, që ne e dimë kush janë pronarët, ndaj nuk e bllokojmë dot. Por siç e thashç, këtyre u ra halli të luajnë kungulleshkash në moshë madhore. Ndërsa shqiptarëve, u ka rënë halli të paguajnë.

Të gjitha justifikimet për mos sekuestrimin e inceneratorëve janë manipulim intelektual. E vetmja rezervë këtu është përdorimi i termit intelektual se në fakt, justifikimet janë realisht banale.

Qeveria për shembull na thotë, që nuk mund t‘i bllokojmë dot pagesat se na mbytet Tirana me plehra.

Alas, Tirana, what did I remove before the 3 rescuers, Mertiri, Zoto and Gugalla, were found. Of course, they would be much more serious if they said that we cannot seize Tirana and that we are in trouble, let's not overload Farudin Arapi with more work. But perhaps, the government is in a conflict of interest here.

What should not be in conflict of interest is the prosecution. But they are either afraid to open the stinking purses of the Tirana Incinerator, or they have fallen into it themselves.

Just like in that brilliant sketch with the late Koço Devole: we expect salvation from the segments, but the segments have fallen into us by themselves. For the Albanians, they only have to pay the money with the full awareness that it is being stolen. And to enjoy the squash played by SPAK.

Lajmet e fundit nga