LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Albania, the country where life is not worth 5 ALL

2023-03-27 19:37:00, Opinione Kreshnik Spahiu

Albania, the country where life is not worth 5 ALL

It was clearly a mafia message. Couriers brought word.

They were not TV viewers who got bored with Top Channel, no, but it was equal parts mafia and typical Albanian criminal.

It doesn't happen in Europe

It doesn't happen in Asia

It doesn't happen in Africa

It only happens in Latin America, but with a difference that in Mexico and Colombia they kill the director and not the guard of the newspaper or television.

The terrorist act against Top Channel was not a coincidence but premeditated long ago.

The perpetrators were well organized and had planned the terrorist act.

- they had long since stolen a Range Rover car to use it yesterday?

- they had a month since they stole the license plates to use them yesterday,

- ata kishin planifikuar ku dhe kujt tja vidhnin,

- ata koshin planifikuar kohën kur çdo natë largohen gazetarët,

- ata kishin vëzhguar prej ditësh lëvizjet.

Të gjitha detajet e krimit na çojnë në konkuluzionin se skemi të bëjmë me krim ordiner por të mirorgnizuar.

Disa thonë çështje gjyqësore,

Disa thonë çështje informacioni,

Disa thonë prag fushate elektorale,

Disa thonë tifozat e Luizit apo Oltës,

Disa thonë nga viktmat e SPAK,

Disa thonë që për të parandaluar një lajm,

Një gjë është e sigurtë: Mesazhi ishte për Top-Channel dhe jo për pronaren.

Atentati nuk qe ndaj një njeriu por ndaj medias

Arentati nuk ishte në shtëpi, makinë, vilë, dyqan.

Atentati ishte ndaj një televizioni kombëtar që flet shqip në shtëpinë e çdo shqiptari në Shqipëri, Kosovë, Shkup, Ulqin, Tetovë, Athinë, Romë, Berlin, Londë.

10 milon shqiptar i bashkon Top-Channel me sport, art, muzik, reality show.

Mesazhi i mafies ishte i qartë: Hesht

“Omerta shqiptare” Kodi i mafias siçiliane.

Sot në dyert e Top-Channel u vra një baba, vëlla, gjysh që punonte me gjak për bukën e gojës.

Kufoma e tij ishte mesazhi i mafies shqiptare që në Shqipëri jeta nuk vlen as 5 lekë.

Aq qindarka sa ju gjetën të ndjerit Pal Kola në xhep nuk mjaftojnë të blesh një plumb.

As plumbi që e vrau nuk vlen aq, ndonse çmimi shumicës ka rënë për plumbat e depove që hapi mafia politike shqiptare në 1997 dhe 2008 në Gërdec.

Fatkeqsisht shqiptarët nuk vrasin politikisht.

Me ato plumba nuk po vriten politikan por mijëra shqiptarë rrugëve të kombit.

Pse kaq pak popull idealist paskemi qenë?

Pse kaq barbarizëm në venat tona?

Bullets have brought the state and institutions to its knees, but unfortunately they have also blown up the social conscience.

This popular nonsense is killing innocent lives every day.

Afraid to sit on the grass. Fear of being in a restaurant. Fear of driving on the highway.

Look at Kosovo. They were at war 20 years ago but……

Even there they are Albanian.

Weapons depots were also opened there.

Even there there are guns in every house.

But there are no bullets on the common people and fukara. Kosovo does not wake up every morning with a bang in peace.

Even the Mexican mafia is not as ruthless as the halabaks of Albania.

19:47 Opinione Ermal Mulosmani

DP's black comedy

The last movement of the Alibeajt group, which invites...

Lajmet e fundit nga