LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Belindi promised free shipping, not free money

2023-03-26 21:31:00, Opinione Agim Xhafka

Belindi promised free shipping, not free money

Not even 24 hours have passed since the DP candidate for mayor in Tirana, Belind Kelliçi, promised that if they voted for him, the residents of the capital would provide free transportation.

So they would move to every corner of Tirana without paying, even with quality buses. That's what he said and a ruckus has started as if he promised the people of Tirana that they would eat mind for free. Full of crooks, defamed militants, mercenaries of the opponents, they don't stop mocking, insulting and lashing out, calling his every word a very understandable utopia.

Së pari,kjo zhurmë kaq masive,e veshur me sarkazëm e tallje,kuptohet që ka një regji qendrore. Pra kampin e rilindasve përveç se e ka zënë në befasi e ka trembur nga që si aksion po ze vend te mendja e votuesit. Te votuesi që sheh thuajse çdo javë një autobuz përmbys,që udhëton ngjeshur si sardele,që vapën e provon trefish në urbanët e ngadalshëm e pa kondicionierë. Shto dhe trafikun kaçurrel e qytetarët tashmë me sy e veshë gati nga Belindi të presin shpjegimet e realizimit të këtij premtimi.

Së dyti, kuptohet që ky reagim vjen nga politika e majtë,nuk ka lidhje me banorët e lodhur të Tiranës. Se po qe për tallje e meritonte Rama prej vitesh kur tha se do hapte 300 mijë vende pune,apo kur premtoi që energjinë elektrike familjarët do e paguanin me 6% tvsh,jo me 20%. E se si rrodhën gjërat tashmë e di kurrizi i çdo shqiptari. Pa hyrë te karburanti,te emigrimi,te shpopullimi,te mungesa e mjekëve,te droga që mbillet cep më cep e te buja që do të kemi 24 orë ujë e që doli që i kemi ,por 24 orë ujë në një javë.

Së treti,ky premtim trembi Erion Veliajn që rriti dyfish çmimin e biletës së urbanit e ndërkohë shërbimi zbriti poshtë e më poshtë. Emblema e urbanëve në Tiranë është foto e atij autobuzit që u shtri mbi Lanë së gjëri,tamam si urë këmbësorësh mbi lumin e fekaleve që derdh gjithë Tirana.

Belind Këlliçi premtoi as më shumë e as më pak atë që kanë vite të realizuar në Luksemburg,Estoni,në plot bashki të Francës,në Skoci… E sa përmenden këto vende dalin vibratorët e Lali Erit të na mbushin mendjen se ne s’jemi si ato shtete, duam vite t’i kapim. Ndërkohë Veliaj harron,çdo muaj na e bën Tiranën kryeqytet të Evropës,kampion të globit,qytet me arritjet më të spikatura e tërci e vërci. Pra sipas Lalit qenkemi kryeqytet pararojë,pra ia kalokemi Luksemburgut e Parist,Skocisë po e po? Atëhere pse mos bëjmë si ato? Një transport publik falas? Pse?

Se ato para na duhen për t’i vjedhur,të paguajmë gjoja inceneratorët,të paguajmë 24 milionë euro një kilometër autostradë dhe të bëjmë tendera me fitues ata që kanë ofertat më të larta. Pa harruar që mendjen bashkia sot e ka te kullat,paçka se kur mori votat Erion Veliaj premtoi se nuk do bëhet asnjë ndërtim i lartë në kryeqytet.

Belindi premtoi një gjë që vërtet është falas,por nga ajo fitojmë të gjithë. Pastrohet së pari ajri i helmuar në qytet. Tirana sot është krematorium gjigand,ka një ndotje disa fish mbi normat. Po asfiksohemi çdo minutë. E kryesorja, banorët do ndjehen zotër të taksave të tyre. Me urbanët falas do u rikthehen 20 milionë euro nga taksat që kanë paguar,pra nuk do ua vjedhë siç sot rilindja e Al Kapones.

Belindi promised free urban transport. A tried and tested thing, an efficient service as many countries have. That's how you understand it and that's how you read it, you vibrators of Lal. That the voters already know so clearly that you are right to be alarmed. And wait, wait, you haven't seen anything yet.

19:47 Opinione Ermal Mulosmani

DP's black comedy

The last movement of the Alibeajt group, which invites...

Lajmet e fundit nga