LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

After the cancellation of the launch of the Artemis I rocket / NASA plans two new dates, what could hinder its mission

2022-09-10 19:27:00, Kuriozitete CNA
After the cancellation of the launch of the Artemis I rocket / NASA plans two
Artemis I rocket

NASA is planning the next launch attempt of the unmanned Artmes I rocket.

For this reason, he thought of the two dates when the rocket can be launched into space, September 23 or September 27.

But there are still several things that could get in the way of Artemis I's mission, any of which could push the launch date further.

NASA po përpiqet të zgjidhë një problem që rrjedh me karburantin me raketën, i quajtur Sistemi i Nisjes Hapësinore ose SLS. Gjatë përpjekjes së fundit të lëshimit në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida të shtunën, më 3 shtator, raketa pësoi një rrjedhje të madhe teksa po ushqehej me hidrogjen të lëngshëm super të ftohtë.

NASA po kërkon të zgjidhë problemin duke riparuar dhe zëvendësuar disa vula përpara testeve për t'u siguruar që të gjitha rrjedhjet janë mbyllur, thanë zyrtarët e NASA-s në një konferencë për shtyp të enjten.

Nuk është ende e qartë se sa kohë do të zgjasë.

Then, there is the issue of certification. The US Space Force, an arm of the military, still oversees all rocket launches from the East Coast of the United States, including NASA's launch site in Florida, and this area is known as the "Eastern Runway".

Officials at the range have a duty to ensure that there is no risk to people or property with any launch attempt. And that means the Eastern Range also has to give NASA the OK for the missile's Flight Termination System, a system that will essentially destroy the missile in mid-air if it goes off course and starts to a populated direction./ CNA.al

Lajmet e fundit nga