LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eyes on China's military hierarchy, the mystery of the disappearance of the Minister of Defense

2023-09-21 09:20:00, Kosova & Bota CNA

Eyes on China's military hierarchy, the mystery of the disappearance of the

The disappearance of Chinese Defense Minister Li Shangfu highlights the complex nature of the People's Liberation Army, diplomats and analysts said.

Reuters news agency reported on Friday that Li is being investigated for corruption in the procurement of military equipment while he was in another position. Eight other Chinese officials are also being investigated. Fortunately for them, there is not much official information.

How powerful was Li Shangfu in the army system?

In the Chinese system, the Minister of National Defense is considered to have much less power than the US Secretary of Defense, and many other equivalent positions in the world.

This position is essentially diplomatic and has a ceremonial role, without any direct command function.

However, Li is among six military officials under the command of commander-in-chief Xi Jinping, and he is one of five state advisers, a higher position than that of another cabinet minister.

As an aerospace engineer who worked on China's satellite program, Li has been seen as a technocrat who has helped implement Xi's idea of ??modernizing the military, analysts said.

How does the Chinese military system work?

The Chinese military is the armed wing of the ruling Communist Party and, according to the Pentagon's annual report on the Chinese military, "it does not directly serve the state, but is under the direct control of the party."

As he has risen to this position, Li has had to prove that he is absolutely loyal to the party and Xi. The People's Liberation Army still operates with an active cadre of political commissars, who are attached to the chain of command. The commissar system does not have equivalent power as in the armies of other communist countries.

In fact, the Central Military Commission is the highest decision-making body for military matters. "Since becoming the leader of this Commission, Xi Jinping has initiated the implementation of many reforms, reducing the autonomy of the military and increasing the party's control over the military." , said the Pentagon assessment, which was released in November 2022. According to experts, something like this adds to the uncertainty about the Chinese military, beyond the secrets that each military has.

Do these big differences matter?

Of course, yes. The Chinese army is the largest army in the world and is becoming more and more modern every time.

Teksa siguron armë të reja, ajo synon t’i ndryshojë edhe sistemet, përfshirë krijimin e sistemeve të reja siç është një komandë e unifikuar rajonale dhe një Forcë Strategjike, e cila do t’i mbulojë kapacitetet hapësinore dhe kibernetike të Kinës.

Li ka qenë zëvëndëskomandant i kësaj force prej vitit 2016.

Me zgjerimin e fuqisë së ushtrisë kineze, ushtritë e huaja janë secilën herë e më të interesuara që të mësojnë se si funksion forca kineze dhe çfarë synime ka.

Zhdukja e Li-së i ka rritur shqetësimet në mesin e disa diplomatëve dhe analistëve se ushtria kineze po pengohet nga një forcë e brendshme e sigurisë.

Shefat amerikanë të Mbrojtjes janë shumë të interesuar që t’i rikthejnë komunikimet rutinore me homologët e tyre kinezë, teksa rriten tensionet rajonale.

Li, i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara më 2018, për blerjen e armëve ruse, i ka shmangur diskutimet zyrtare me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin në Singapor, në qershor të këtij viti.

Pas bisedimeve të zhvilluara në fundjavë në mes të këshilltarit të Shtëpisë së Bardhë për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan dhe ministrit të Jashtëm kinez, Wang Yi në Maltë, zyrtarët amerikanë kanë thënë se kanë pak mundësi për shkrirje të akullit që ekziston në komunikimet mes dy vendeve.

Edhe nëse Kina e emëron një zyrtar të ri të Mbrojtjes dhe e lejon të takohet me Austinin, disa analistë besojnë se një figurë e lartë kineze, sikurse zëvëndëudhëheqësi i Komisionit Qendror Ushtarak dhe aleati i ngushtë i XI-së, Zhang Youxia, do të mund të jetë figurë e denjë për atë pozitë.

Duke e marrë parasysh gjithë këtë situatë, një konferencë ndërkombëtare për sigurinë, në të cilën ishte planifikuar që të merrte pjesë Li, tani do të marrë vëmendje të veçantë.

Një pikë tjetër me rëndësi
Nëse Li nuk paraqitet në Forumin Xiangshan, organizimin më të madh diplomatik në fushën e mbrojtjes në Kinë, kjo nënkupton se ai është ende në mbajtje dhe në fazë të hetimeve.

Diplomatët kanë thënë se Kina pritet ta organizojë forumin në pjesën e dytë të tetorit, por ende nuk i ka nisur ftesat – hap veçse i vonshëm për standardet e Kinës.

Forumi Xiangshan është një konferencë e nivelit të lartë përmes së cilit Kina tenton t’i formësojë diskutimet globale në fushën e mbrojtjes.

Kur është mbajtur për herë të fundit me prezencë fizike, më 2019, në të kanë marrë pjesë 530 zyrtarë ushtarakë dhe hulumtues, përfshirë ministrat e Mbrojtjes nga 23 shtete.

Ministri kinez i Mbrojtjes zakonisht e mban një fjalim në këtë forum dhe takohet me delegacionet e ftuara./REL

 

 

 

Lajmet e fundit nga