LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimit të energjisë/ Deri më 31 dhjetor, nuk do të ketë ndryshim për bizneset

26 Shtator 2022, 22:16, Ekonomi CNA
 
Rritja e çmimit të energjisë/ Deri më 31 dhjetor, nuk do
Foto ilustruese

Zv.Ministri i Financave, Besart Kadia, ka deklaruar se në lidhje me bizneset nuk do të ketë ndryshim të çmimit të energjisë elektrike deri më datë 31 dhjetor.

“Në vitin 2009 4.3% e popullatës shpenzonin më shumë se 600 KW. Lajmi i mirë është që Shqipëria nuk e ka ndier ndryshimin e energjisë që kanë ndier të gjitha vendet e tjera. Lajmi i mirë është sërish që Shqipëria nuk e ka rritur ende çmimin e energjisë për popullatën e gjerë. Në rast se do kishim ndryshim çmimi te bizneset, inflacioni do të transmetohej direkt te qytetarët dhe i bën bizneset të mos falimentojnë.

Deri më 31 dhjetor nuk do të ketë ndryshim çmimi te bizneset. Mos t’ja rrisësh çmimin për një vit e gjysmë qytetarëve, kjo është diçka e mirë për qytetarët. Çdo familje e ka këtë gjë, ai që paguan paratë kur sheh një dritë ndezur shkon dhe e fik, e njëjta gjë duhet menduar edhe për shtetin. Ajo çfarë duhet të kuptojmë është se me të vërtetë ata që shpenzojnë më shumë janë 4%, por harxhojnë sa 20% e qytetarëve. Ajo çfarë është e rëndësishme është se asnjëherë nuk është menduar është se çmimi është rritur 20 herë më shumë dhe për shembull në Kosovë është ndërprerë energjia. Është e sigurt që Shqipëria nuk do të ketë ndërprerje kurrë dhe do të menaxhohet në mënyra të tjera. Shqipëria do e kalojë këtë krizë pa e ndier fare sepse kemi edhe burimet”, - tha Besard Kadia në “Top Story”./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga