LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Tregu valutor do të ketë luhatje, operatorët të jenë të kujdesshëm

4 Tetor 2023, 16:15, Ekonomi CNA
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë: Tregu valutor do të
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko foli në një konferencë për shtyp në lidhje me kursin e këmbimit.

Sejko tha se kursi i këmbimit është stabilizuar gjatë dy muajve të fundit, por theksoi se tregu valutor do të ketë luhatje në një periudhë të ardhshme afatshkurtër.

Për këtë arsye, ai i bëri thirrje operatorëve të tregut valutor të shmangin ekspozimet e panevojshme ndaj rrezikut të kurseve të këmbimit.

“Kursi i këmbimit është stabilizuar në periudhën gusht-shtator, duke gjetur një ekuilibër të ri rreth niveleve aktuale. Kjo ecuri sugjeron se ndërsa përmirësimi i bilanceve të huaja të ekonomisë shqiptare, dikton një sjellje të kahut forcues të lekut në periudhave afatmesme-afatgjata, tregu valutor ka qenë dhe do të mbetet subjekt i luhatjeve në periudhën afatshkurtër. Për këtë arsye të gjithë operatrët e tregut valuor duhet të jenë të kujdesshëm me aktivitetin e tyre, duke shmangur marrjen e ekspozimeve të panevojshme ndaj rrezikut të kurseve të këmbimit”, theksoi Guvernatori i Bankës së Shqipërisë./ CNA

Lajmet e fundit nga