LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të burgosurit ‘zhyten’ në luks/ Skandali që duhet të ngrejë në këmbë institucionet

28 Dhjetor 2023, 19:20, Denoncim CNA
Të burgosurit ‘zhyten’ në luks/ Skandali që duhet
Foto ilustruese

Disa ditë më parë u publikua letra e shefit të policisë së burgut të Peqinit për drejtorin e përgjithshëm të këtij burgu, ku ngrinte shqetësimin e personalizimit të qelive nga të dënuarit, të cilët jeonin në “luks”.

Për këtë çështje ka reaguar këtë të enjte deputeti Petrit Vasili. Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Vasili bën qeverinë fajtore.

Ai deklaron se qelitë janë kthyer në apartamente luksi të ngjashme me burgun luks "Katedral" të Pablo Escobarit rreth 40 vjet më parë.

Deputeti thekson se SPAK duhet të fillonte hetimet urgjentisht për këtë ngjarje në institucione të sigurisë më të lartë.

Deklarata e Vasilit:

Qeveria fajtore, ne burgje s'ka skaner por apartamente luks per VIP-at, SPAK-U memec!

Ne burgjet shqiptare s'punon skaneri dhe kamerat e sigurise, por ka qeli te kthyera ne apartamente luks te ngjashme me burgun luks "Katedral"te Pablo Escobarit rreth 40 vjet me pare.

Administrimi i burgjeve eshte detyre e Qeverise dhe eskluzivisht e Ministrise se Drejtesise.

Avokati i Popullit ka konstatuar shnderrimin e qelive ne apartamente me privilegje dhe diferencime te jashtezakonshme mes te denuarve VIP dhe te denuarve te zakonshem.

Shkeljet jane te qarta, flagrante dhe skandaloze dhe ligji eshte asgjesuar krejt.

Asnje reagim nuk ka nga Edi Rama sepse pazari eshte i qarte me VIP-at e denuar: "do beni pak kohe burg me kushte super dhe pastaj cdo gje do mbyllet".

Ne te kundert Edi Rama qofte edhe per sy e faqe do te shkarkonte menjehere Ministrin e Drejtesise, Drejtorin e Pergjithshem te Burgjeve dhe nje tufe zyrtaresh te tjere.

Por Edi Rama nuk e ben dot sepse i ka urdheruar vete.

Mire Edi Rama i ka te lidhura duart dhe gojen po SPAK cfare ka qe nuk reagon.

SPAK duhet te fillonte hetimet urgjentisht per kete ngjarje kaq te rende ne institucione te sigurise me te larte si burgjet.

Mosveprimi i SPAK eshte totalisht i patolerueshem.

SPAK qe vepdon per nje arke pedhk, nje kombajne, 20 vjecare etj si do te justifikohet qe nuk vepron kur burgjet kthehen si burgu luks " Katedral" i Pablo Eskobarit ne Kolumbi 45 vjet me pare./ CNA

Lajmet e fundit nga