LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse inceneratori i Tiranës u dha me koncesion dhe jo me tender/ Gazetari zbulon faktet e aferës

16 Korrik 2023, 12:26, Denoncim CNA

Pse inceneratori i Tiranës u dha me koncesion dhe jo me tender/ Gazetari

Një tjetër denoncim është bërë këtë të diel për inceneratorin e Tiranës, i cili i është dhënë me koncesion kompanisë “Integrated Energy BV SPV”.

Gazetari Klodian Tomorri thotë se inceneratori i Tiranës mund të bëhej edhe me prokurim klasik, pra me tender dhe jo me koncesion.

Por Tomorri deklaron se Klodian Zoto, bëri një tabelë ku pretendonte se po ta ndërtonte shteti, inceneratori i Tiranës do kushtonte 148 milionë euro, ndërsa po ta ndërtonte kompania koncesionare 128 milionë euro. 

Sipas tij, Zoto në bashkëpunim me Alba Thomën, drejtoreshën ligjore të Ministrisë së Mjedisit dhe Etleva Kondin, anëtaren e Komisiomit të Vlerësimit të Ofertave për inceneratorët, e futën këtë tabelë në relacionin zyrtar të qeverisë, ku argumentohej se pse duhej bërë me koncesion inceneratori dhe jo me tender.

Gazetari thekson se me urdhër të Zotos, Qeveria e dha inceneratorin e Tiranës me koncesion.

Denoncimi i plotë:

Te procedura e inceneratorit të Tiranës ka një perlë.

Në mes të m*tit të madh korruptiv lind problemi, që pse duhet bërë me koncesion inceneratori i Tiranës dhe jo me prokurim klasik, domethënë që ta ndërtonte shteti me tender. Pra, duhej gjetur një justifikim që mos të vinte shumë erë, sepse kjo ishte dhe një kërkesë ligjore.

Dhe përgjigjen e kësaj e jep Zoto. Bën një tabelë Zoto, ku thotë po ta ndërtonte shteti do kushtonte 148 milionë euro, kur e ndërtojmë në kushton 128 milionë euro. Nga vinte diferenca do thoni ju? Sepse sipas Zotos, po ta bënte shteti me tender, ndërtuesi që do merrte tenderin do fitonte të pakten 13.5 milionë euro, kurse këto të tjerat ishin jo studime fizibiliteti, jo kosto burokratike. Pra, Zoto e ndërtonte pa fitim domethënë.

Këtë tabelën që bëri Zoto, ja çon Alba Thomës. Kjo e merr dhe e fut në relacionin zyrtar të qeverisë, ku argumentohej se pse duhej bërë me koncesion inceneratori dhe jo me tender. E ndërsa kjo Thomja me atë Etleva Kondin, vendosnin kriteret që u çonte Zoto me Mërtirin, çmimet që diktonin ata e kështu me radhë, Sulltani dilte në televizor dhe mbronte me forcë, argumentet e Thomës me Kondin që i bënte Zoto. Mileti paguaj.

Ja kështu - kështu. Herën tjetër te fleta e votimit vini emrin e Zotos në krah të Partisë Socialiste të paktën. Ta dinë njerëzit kush do ja u bëjë ligjet në 4 vitet e ardhshme./ CNA.al

Pse inceneratori i Tiranës u dha me koncesion dhe jo me tender/ Gazetari

Lajmet e fundit nga