LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi/ QSHA dhe Ministria e Arsimit i rrezikojnë studimet në Gjermani maturantëve

8 Korrik 2023, 14:01, Denoncim CNA
Denoncimi/ QSHA dhe Ministria e Arsimit i rrezikojnë studimet në
Qendra e Shërbimeve Arsimore

Drejtori ekzektiz i një OJF-ve, Granit Sokolaj, ka bërë një denoncim për Qendrën e Shërbimeve Arsimore dhe Ministrinë e Arsimit.

Ai deklaron se këto dy institucione po rrezikojnë studimet e dhjetëra maturantëve që duan të aplikojnë në universitetet në Gjermani.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale, Sokolaj thotë se universitetet në Gjermani afatin e aplikimeve e kanë deri më datën 15 korrik, ndërsa nxënësit e Projektit Gjerman në gjimnazin "Sami Frashëri" janë pajisur me diplomat e tyre, por pa listat e notave, të cilat nuk u janë hedhur as në e-albania

Sipas tij, kjo është një mënyrë për t’u eleminuar mundësinë maturantëve që të aplikojnë në universitetet në Gjermani dhe si rrjedhojë duke i detyruar ata të nisin studimet në vendin tonë.

Sokolaj shprehet se organet përkatëse po tallen me mundin e fëmijëve e të prindërve dhe po shkelin të drejtat më elementare të një fëmije.

Denoncimi/ QSHA dhe Ministria e Arsimit i rrezikojnë studimet në

Denoncimi i plotë:

Eshte e turpshme dhe e papergjegjshme, qe Qendra e Sherbimeve Arsimore, me dijenine edhe te Ministrise se Arsimit, po rrezikon studimet e dhjetra femijeve qe duan te aplikojne ne universitetet ne Gjermani. Keto te fundit, afatin e aplikimeve e kane 15 korrikun, ndersa nxenesit e Projektit Gjerman ne Gjimnazin "Sami Frasheri", qe dje jane pajisur me diplomat e tyre, te cilat iu jepen pak me heret se maturanteve tjere. Por, per habi, listat e notave nuk jane hedhur ne e-albania. Megjithese thuhet se do te hidhen sot, e premte, asgje s'po ndodh. Nderkohe, jemi para te shtunes e djeles e dokumentacioni kerkon me pas dy vula ne ZVA dhe QSHA. Vec ketyre, vule apustile e me pas perkthim e noterizim. Si do te arrihen afatet? Si eshte e mundur qe institucionet shteteore leshojne diplomen dhe nuk japin njeheresh me te dhe listen e notave, qofte dhe ne e-albania ne te njejten kohe, edhe pse ne fund te diplomes thuhet qarte "qe ajo eshte e vlefshme, kur shoqerohet me listen e notave"? Kush do te mbaje pergjegjesi, nese femijes tim e shume te tjereve iu digjen mundesite e aplikimit per studime ne Gjermani?

Si shkelen ne kete menyre te drejtat me elementare te nje femije, te cilit i thua hapur qe ky vend nuk te sherben dot ne kohe e me standarde? Si tallen keta zyrtare me mundin e djersen e femijeve e te prinderve? Si eshte e mundur, kur qe ne formularin A1, nxenesin kane shenuar se duan te ndjelin studimet jashte e sigurisht, kjo presupozon se diplomat e tyre duhet te dalin me heret se te te tjereve e kjo nenkupton dhe listen e notave bashkengjitur?!

Si munden zyrtaret te jene, perveçe te paafte, edhe totalisht te papergjegjshem?!

Une e deklaroj publikisht sot dhe jeni te lutur t'a beni dhe screen shot e ta ruani qe, nese femijes tim i humbet e drejta per studime ne Gjermani per keto arsye qe rendita me lart, e gjithe QSHA dhe kupola e Ministrise se Arsimit, bashke me zinxhirin e pergjegjesve, do te perfundojne ne SPAK.

Deklaroj serish, se te gjithe keta, do na paguajne me ç'do lloj menyre, me ç'do lloj menyre, e riperseris, djersen e mundin e femijes tim e te ne dy prinderve!!!!

Nuk do lejoj dhe nuk do ta le pa çuar te drejten e femijes tim dhe timen si prinder, DERI NE FUND, ME ÇFAREDO LLOJ MENYRE!

Nese ndodh, DO TA PAGUANI!

Denoncimi/ QSHA dhe Ministria e Arsimit i rrezikojnë studimet në

Lajmet e fundit nga