LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zoto këshilltar i Salarjonit të Elisës, ortakët e tij morën milionë euro nga Ujësjellësi Fier

13 Korrik 2023, 13:06, Denoncim CNA

Zoto këshilltar i Salarjonit të Elisës, ortakët e tij

Elisa Spiropali nuk i kurseu deklaratat lajkatare ndaj kryeministrit Edi Rama, as në seancën parlamentare të kësaj të enjteje, ku tema kryesore e diskutimit është kërkesa për arrestimin e Arben Ahmetajt dhe afera e inceneratorëve në përgjithsësi.

Ministrja e Shtetit iu drejtua deputetëve të opozitës parlamentare, duke deklaruar se “Rama nuk e përdor drejtësinë si armë, si hanxhar, por që institucionet të bëjnë punën e tyre duke besuar deri në fund se ata persona që i drejtojnë do përdorin profesionalizmin e tyre për të bërë drejtësi”.

Megjithatë, toni i saj i zërit nuk e kishte atë tempin luftarak që ka treguar shpesh në sallën e Kuvendit.

Kërkesa e SPAK-ut për Ahmetajn ka përfshirë në brendësinë e saj shumë emra zyrtarësh të lartë e të niveleve të tjera. Ajo kërkesë, në një lloj forme, ka hyrë edhe brenda familjes së Elisa Spiropalit.

Prokuroria e Posaçme ka konstatuar se biznesmeni në kërkim, Klodian Zoto, i konsideruar si një prej personave kyç të aferës së inceneratorëve, ka shërbyer si këshilltar i drejtorit të Ujësjellësit të Fierit në periudhën nga janari 2013 deri në gusht 2014.

SPAK-u ka evidentuar se emërimi i Zotos në Ujësjellësin e Fierit është nënshkruar nga drejtori i asaj kohe, Salarjon Totaj.

Salarjoni është bashkëshorti i Ministres së Shtetit, Elisa Spiropali.

Emërimi si këshilltar i një individi është në tagrin e titullarit të institucionit dhe nuk do të kishte asnjë lloj problemi, nëse nuk do të zbulohej se ortakët dhe bashkëpunëtorët e ngushtë të tij, kanë pasur interesa të rëndësishme financiare tek Ujësjellësi i Fierit.

Prokuroria e Posaçme ka identifikuar se shoqëria “Teo Alb” ka fituar kontratën për vendosjen e matësve të ujit me sistem elektronik kanë shkuar në Fier. Sipas të dhënave të siguruara nga SPAK, shoqëria “Teo Alb” i ka shitur Ujësjellësit të Fierit shërbime në vlerë 391.228.156 lekë të rinj ose mbi 3.5 milionë euro.

 

Zoto këshilltar i Salarjonit të Elisës, ortakët e tij

Kompania “Teo Alb” ka lidhje të ngushta ortakërie me shoqërinë “Integrated Technology Service” të Klodian Zotos, që në atë kohë ishte këshilltar i burrit të Elisa Spiropalit.

Po ashtu, “Teo Alb” ka lidhje edhe me miqtë e ngushtë dhe bashkëpunëtorët e Zotos, konkretisht Mirel Mërtirin dhe bashkëjetuesen e këtij të fundit, Stela Gugallja.

SPAK ka zbuluar se Mirel Mërtiri ka qenë i punësuar në kompaninë “Teo Alb”. Po ashtu, edhe Stela Gugallja ka rezultuar si e punësuar pranë shoqërinë “Teo Alb” që ka marrë 3.5 mln euro nga Ujësjellësi i Fierit.

Zoto këshilltar i Salarjonit të Elisës, ortakët e tij

Ndërkohë, shoqëria “Teo Alb” dhe “ITS” e Klodian Zotos janë aksionerë në një tjetër kompani, të quajtur “Metronet”.

Pra, të dhënat e siguruara nga SPAK-u krijojnë dyshime të forta se “Teo Alb” që ka marrë miliona nga Ujësjellësi i drejtuar nga Salarjon Totaj, përfaqëson interesa të grupit “Zoto-Mërtiri-Gugallja”./ Boldnews

 

Lajmet e fundit nga