LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Plug' denoncon aferat/ Mariglen Qato dyshohet se është pas '5 D Konstruksion'

7 Mars 2024, 21:21, Denoncim CNA

'Plug' denoncon aferat/ Mariglen Qato dyshohet se është pas

Emisioni “Plug” në Syri Televizion, denoncoi mbrëmjen e të mërkurës aferën e shoqërisë “5 D Konstruksion”, e cila dyshohet se është në pronësi të Mariglen Qatos, ish-kreut të inspektoratit të Mbrotjes së Territorit në bashkinë e Tiranës.

Në emision u zbardhën lidhjet, se si kompania u krijua nga Eduard Meta, shok i Mariglen Qatos, i cili më pas ia shiti Muhamet Petritit me profesion bukëpjekës, por njëherazi është dhe vjehrri i vëllait të Mariglen Qatos. Teksa shoqëria “5 D Konstruksion”, u themelua fill pasi erdhi në krye të bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i cili emëroi vartës të tij Mariglen Qaton, kjo kompani arriti sukses të mënjehershëm financiar, duke marrë miliona euro tendera. Konkretisht, “5 D Konstruksion”, ka përfituar rreth 45 tendera publikë nga Ujësjellësi dhe bashkia e Tiranës, si dhe institucione të tjera, vlera e të cilëve shkon në rreth 30 milionë euro.

Tenderat janë dhënë nga bashkia dhe ujësjellësi i Tiranës, në një kohë që Mariglen Qato ka punuar edhe në UKT edhe si drejtues i IMT-s. Në emision u denoncuan dhe punësimet nepotike në Bashkinë e Tirnës, ku familjarë të Mariglen Qatos, janë në pozicione kyç, siç është rasti i drejtorisë së financës në Ujësjellës Kanalizime, ku drejtuese e zyrës ëhstë piërisht kunata e Mariglen Qatos. Jo vetëm tenderat publik, por, “5 D Konstruksion” ka përfituar dhe 3 leje ndërtimi me firmë të Erion Veliajt, ndërsa aktualisht është duke zbatuar projektin konstruktiv të një hoteli me vlerë 15 milionë euro në Durrës, pas të cilit fshihen Redi Molla dhe Elvin Tivari, gjithashtu dy shok të Mariglen Qatos dhe njëherazi ish-drejtues të Bashkisë së Tiranës.

Në emision u sollën denocnimet e kryera nga kreu i grupit të ekspertëve në Partinë Demokratike, Belind Këlliçi, i cili ka depozituar dhe një kallëzim penal në SPAK, ku deri më tani mësohet se janë kryer disa veprime, por ende nuk ka persona nën hetim për dosjen. Pak javë më parë, lideri i opozitës Sali Berisha deklaroi se drejtorët e Erion Veliajt po dërgojnë miliona euro jashtë vendit me chartera, ndërsa media e afërt me qeverinë në pronësi të gazetarit Baton Haxhu”, Albania Post, ka paralajmëruar se bashkia e drejtuar nga Erion Veliaj do të mbetet pa drejtorë për shkak të aferave ku janë përfshirë Mariglen Qato dhe vartësit e tjerë të Veliajt./ Syri tv

Lajmet e fundit nga