LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Abuzimi me tenderat e Ujësjellësit, për ujë 24 orë/ Veliaj 'kapet mat'

5 Maj 2023, 17:58, Denoncim CNA

Abuzimi me tenderat e Ujësjellësit, për ujë 24 orë/

Një tjetër skandal duket se ka dalë në dritë me abuzimet të cilat janë kryer nga Bashkia Tiranë.

Syri.tv ka denoncuar skandalin ku tregon se si kompanitë “5D” dhe “Arb Trans”, të cilat janë në pronësi të ish-kreut të Njësisë Administrative Zall Herr, Arben Malokut dhe kreut të IKMT-së, Mariglen Qatos kanë përfituar 24 tendera me vlerë 17 milionë dollarë nga Ujësjellësi i Tiranës.

Tenderat sipas kësaj medie janë dhënë në kohën kur Qato dhe Maloku ishin drejtor në bashki.

Bëhet me dije se kompania 5D e të afërmëve të Mariglen Qatos dhe kompania ARB TRANS 2010 e të afërmëve të Arben Malokut, kanë përfituar tenderat e lartëpërmendur.

Nisur nga të dhënat e Prokurimeve Publike kanë pasur si objekt kryesisht ndërhyrjen në rrjetin e ujësjellës kanalizimeve në kryeqytet, çka supozohet do të sillte edhe ujë 24 orë për qytetarët e Tiranës.

Lajmet e fundit nga