LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje bore e shiu/ Kjo është gjendja e akseve rrugore në vend

25 Nëntor 2023, 21:46, Aktualitet CNA

Reshje bore e shiu/ Kjo është gjendja e akseve rrugore në vend

Kjo fundjavë është shoqeruar me reshje shiu në shumë vende si dhe me reshje bore në zonat malore.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka bërë një përditësim lidhur me gjendjen e akseve rrugore.

Gjendja raportohet si më poshtë:

Reshjet e dëborës kanë filluar në zonën juglindore dhe në akset e Dajtit ku mjetet borëbastruese janë në terren dhe qarkullimi vijon pa probleme.

Në Përrenjas-Librazhd, në Xhyrë, si pasojë e reshjeve shoqëruar me erë të fortë ka pasur rënie të një peme në trup të rrugës, e cila është hequr menjëherë.

Në Rajonin Verior kanë vijuar reshjet e dëborës me intensitet, grupet e punës janë në terren me mjete dhe punëtorë për pastrimin e rruges dhe shpërndarjen e kripës, qarkullimi vijon pa ndërprerje.

Në Bypass-in e Qafë Murrizit për shkak të reshjeve të shumta të dëborës shoqëruar me stuhi dhe përdoruesve të mjeteve që nuk janë pajisur me goma dimri apo zinxhir kanë vështirësuar qarkullimin e mjeteve, por edhe të borëpastruesve.

Po punohet për spostimin e mjeteve nga trupi i rrugës për të lejuar borëpastrueset të vijojnë me pastrimin e rrugës

Drejtuesit e mjeteve të pajisen me goma dimërore dhe zinxhirë kur udhëtojnë për në segmentet me prezencë dëbore, të ulin shpejtësinë, të respektojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore./ CNA

Lajmet e fundit nga