LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Olta Xhaçka del në takime pas urdhrit të Ramës

22 Shkurt 2024, 09:06, Aktualitet CNA

Olta Xhaçka del në takime pas urdhrit të Ramës

Deputetja e Kuvendit të Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka dalë në takime pas urdhrit të kryeministrit Edi Rama.

E shoqëruar edhe nga Kryetari i Bashkisë së Pogradecit, Ilir Xhakolli, ajo ka vizituar një punishte të prodhimit të ikonave kishtare në këtë qytet e cila operon aty prej dy vitesh.

Erald Mullai, drejtuesi i kësaj punishteje, ka më shumë se 10 vite që merret me prodhimin e ikonave shqiptare, për më shumë se 8 vite e ushtroi atë në Rumani dhe më pas vendosi që pas 26 vitesh në emigracion të rikthehet në vendlindje duke hapur punishten në Pogradec. Sot për sot kjo është e vetmja punishte në vendin tonë e cila është e patentuar për këtë prodhim, që eksportohet në të gjithë Rumaninë.

Olta Xhaçka del në takime pas urdhrit të Ramës

Eraldi shprehet mjaft i kënaqur me klimën e biznesit që ka gjetur në Pogradec, ai thotë se çdo muaj drejt Rumanisë transportohen më shumë se 200 mijë ikona kishtare, ndërsa së fundmi po punon për të eksportuar edhe drejt shtetit grek. Në 10 vite punë ai thotë se ka prodhuar më shumë se 10 milionë ikona kishtare që të gjitha për Rumaninë./ CNA

Olta Xhaçka del në takime pas urdhrit të Ramës

 

Lajmet e fundit nga