LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush është zyrtari që babai ia dhuron të gjitha

19 Qershor 2022, 11:30, Denoncim CNA
Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush
Lulzim Basha, Edi Rama

Politika shqiptare, administrata, ka prodhuar lloj-lloj personazhesh, ku në fakt bien në sy edhe nga ata “të përkëdhelurit”, që marrin dhurata marramendëse nga babai.

Një ditë më parë, CNA.al zbardhi pasurinë e një prej zyrtarëve të administratës, Alqi Kushi, drejtori i përgjithshëm në Ministrinë e Arsimit.

Nëna dhe babai i kanë dhuruar gjithçka Alqi Kushit.

Sipas të dhënave zyrtare të siguruara nga CNA.al, Kushi ka deklaruar në vitin 2014 se dispononte një apartament banimi me sipërfaqe totale 104.43 me me vlerë 10.443.000 lekë. Ai ka deklaruar se këtë e ka dhuratë nga prindërit.

Por jo vetëm kaq. Sipas deklarimit, nëna me babanë i kanë dhuruar edhe një garazh me sipërfaqe 32.47 m2 me vlerë 2.272.900 lekë, si dhe një makinë, tip "Audi A8" me vlerë 20 mijë euro.

Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush

Por, kush është Alqi Kushi?

Alqi Kushi është një ndër zyrtarët e shkarkuar nga detyra nga ish-ministrja teknike në qeverinë Rama-Basha në vitin 2017, Mirela Karabina.

Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush
Ish-ministrja e Arsimit, Mirela Karabina

Në atë kohë u tha se shkak për këtë urdhër të papritur është bërë evidentimi i dy shkeljeve të Kushit, konkretisht “shpërdorim detyre” dhe “kryerje e veprimeve arbitrare”, njofton zyra e ministrisë së Arsimit. 

Shkarkimi i Alqi Kushit është bërë në fillim të qershorit të vitit 2017, por vetëm disa ditë më vonë, në 23 qershor 2017 Departamenti i Administratës Publike dhe komisioneri i shërbimit civil, rrëzuan urdhërin e ministres, duke rikthyer në detyrë të “përkëdhelurin” e babait.

Urdhri i pezullimit të zyrtarëve të MAS nga Ministrja e Arsimit Karabina është i pavlefshëm”.-njoftonte DAP.

Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush
Alqi Kushi

Por, Alqi Kushi nuk është një emër i lakuar në media vetëm për “sherrrin” në qeverisjen teknike Rama-Basha.

Ai gjithashtu është një personazh i akuzuar nga ish-kryeministri Berisha për korrupsion.

Në vitin 2018, pra pasi “i përkëdheluri” i babait u rikthye në punë, Berisha akuzonte Alqi Kushin si “pronar” të regjistrave në ministri. Sipas tij, Kushi plotësonte vërtetime notash fiktive për studentë të të gjitha degëve kundrejt pagesave.

Ministrja e Ramës dhe Bashës e shkarkoi nga detyra/ Kush

Por, edhe pse prej vitesh i punësuar në administratë, i akuzuar për jo pak “bëma dhe gjëma”, Kushi nuk paska vënë asnjë pasuri nga puna e tij. Si “i përkedheluri” i prindërve, ai gjithçka e paska dhuratë./CNA.al

Lajmet e fundit nga