LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Me buxhetin 2024, do t'i rrisim sërish pagat për mësuesit

27 Tetor 2023, 11:45, Aktualitet CNA
Manastirliu jep lajmin e mirë/ Me buxhetin 2024, do t'i rrisim
Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu

Ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu, dha një lajm të mirë për mësuesit gjatë përurimit të gjimnazit "Besnik Sykja" në kryeqytet.

Manastirliu tha se në buxhetin e vitit 2024 është parashikuar të bëhet sërish rritje e pagave për mësuesit.

Ajo deklaroi se mësuesit janë prioritet i të gjitha prioriteteve, ndaj edhe mbështetja do të jetë maksimale.

“Unë e di që ju prisni një lajm, një zotim i kryeministrit i bërë në 2023-shin ishte që vëmendja te personeli ynë arsimor, te mësuesit tanë, do të jetë maksimale. Prioritet i prioriteteve do të jetë mbështetja për mësuesit, qoftë me garantimin e kushteve të punës, qoftë në rritjen në paga. Ndaj edhe me buxhetin e 2024-ës ne do të garantojmë vijimin e rritjes së pagave për mësuesit dhe besoj që ky është një lajm vërtet i mirë, i cili sigurisht do të pasohet me lajme të tjera të mira, se besoj se ajo çfarë kërkohet në shkollë, ajo çfarë kërkojnë nxënësit, ajo çfarë kërkojnë prindërit, ajo çfarë kërkoni ju është rritja e cilësisë në arsim dhe ne do të vijojmë të punojmë bashkë në dimensione të reja”, theksoi ministrja./ CNA

Lajmet e fundit nga