LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lobimi rus/ Basha thellon skandalin

14 Shtator 2022, 11:21, Aktualitet CNA
Lobimi rus/ Basha thellon skandalin
Ish kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha

Ish kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thelluar skandalin me lobimin rus, pasi mediat ndërkombëtare kanë publikuar lajmin se Rusia ka financuar Partinë Demokratike në vitin 2017, e cila drejtohej nga Basha.

Në një reagim në rrjetet sociale, Basha vazhdon ta mohojë edhe pse ky tashmë është një fakt i publikuar edhe në mediat e huaja.

"Partia Demokratike nuk ka marrë kurrë asnjë financim të huaj e aq më pak me burim rus. Kur pretendime të tilla u qarkulluan në disa media, Partia Demokratike i kërkoi zyrtarisht drejtësisë hetimin e këtyre akuzave dhe bashkëpunoi plotësisht me drejtësinë e cila hodhi poshtë.. .çdo pretendim për financime të huaja. Ne jemi krenarë për partneritetin e palëkundur me aleatin tonë strategjik, SHBA dhe të vendosur të ecim përpara në krah të aleatëve tanë euro-atlantikë për konsolidimin e vlerave perëndimore dhe integrimin e plotë të Shqipërisë në BE", shkruan Basha në Twitter./ CNA.al

Lobimi rus/ Basha thellon skandalin

 

Lajmet e fundit nga