LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kosova vs Shqipëria/ Kreshnik Spahiu tregon ku qëndron ndryshimi

1 Shkurt 2023, 22:37, Aktualitet CNA
Kosova vs Shqipëria/ Kreshnik Spahiu tregon ku qëndron ndryshimi
Analisti Kreshnik Spahiu

Analisti Kreshnik Spahiu ka zbuluar disa nga ndryshimet mes Kosovës dhe Shqipërisë.

I ftuar në emisionin “Now” me Erla Mëhillin, Spahiu ka rendituar vetëm disa nga dallimet duke nisur nga prona private e deri tek shoqëria.

Ne kemi jetuar në shtete dhe regjime të ndryshme. Në Kosovë kanë ndjesinë e pronës private, në Shqipëri toka grabitet, toka pushtohet, nuk kanë respekt as për pronën e njëri-tjetrit. Në Kosovë është ndryshe, se vijnë nga një regjim tjetër. Gjithmonë e kanë punar tokën e tyre, pronën e tyre, ndërsa në Shqipëri e humbëm traditën për këtë gjë.

Prandaj Shqipëria është shumë larg rregullave dhe normave të tregut, Kjo vjen si shoqëri, si shtet me fenomene negative. Ata kanë shumë respekt për ligji, kanë shumë repsekt për shtetin, nuk kanë ndjesi anarkiste”, theksoi ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga