LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Porti i ri në Durrës do jetë modern”/ Balluku: Do t’i shërbejë edhe vendeve të Rajonit

1 Shkurt 2023, 16:48, Aktualitet CNA
“Porti i ri në Durrës do jetë modern”/ Balluku: Do
Zëvendëskryeministrja, Belinda Balluku

Zëvendëskryeministrja, Belinda Balluku, gjatë takimit me përfaqësues dhe institucione të interesuar për ndërtimin e Porto Romanos, ka deklaruar se ky projetk nuk i shërben vetëm Shqipërisë, por edhe vendeve të Rajonit.

Këtu Balluku ka përmendur marrëveshjet e lidhura me qeverinë e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës për ngritjen e dy porteve të thata, në Strugë dhe Prishtinë.

 “Ashtu siç ne e kemi bërë publike, porti i Porto Romans nuk do t’i shërbejë vetëm Republikës së Shqipërisë, por në momentet që sot flasim, flasim me dy marrëveshje zyrtare të lidhura mes qeverisë shqiptare, Maqedonisë së Veriut dhe asaj të Kosovës, për ngritjen e dy porteve të thata, respektivisht në Strugë dhe në Prishtinë.

Përmes kompleksit të ri portual Durrës-Porto Romano dhe me një autoritet portual që mbikëqyr të dyja portet, edhe portin e marinës së jahteve, edhe portin e ri, një port modern në Porto Romano”, ka thënë Balluku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga