LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimi i Porto Romanos/ Rama: Holandezët janë të zotë, por të shtrenjtë

1 Shkurt 2023, 16:34, Aktualitet CNA
Ndërtimi i Porto Romanos/ Rama: Holandezët janë të
Edi Rama, kryeminister

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me përfaqësues të kompanive për ndërtimin e Porto Romanos.

Gjatë fjalimit të tij, Rama u shpreh se fatura që Shqipëria do të paguajë për këtë projekt nuk është aspak e lirë.

Ndër të tjera theksoi se ky projekt do të ndryshojë ekonominë e vendit.

“Për ne si vend i gjithi është një proces i shtrirë në kohë. Ne vijmë nga një e shkuar që nuk ka qenë bujare për ne dhe tre dekada të rrugëtimit tonë në përpjekje për të ndërtuar një Shqipëri moderne dhe një ekonomi të hapur dhe konkuruese për të gjithë. 

Duke qenë të vetëdijshëm se eksperienca e nevojshme nuk është në anën tonë ne i jemi referuar ekselencave ndërkombëtare dhe në këtë rast në eskelence me nje reputacion të padiskutueshëm në nivel botëror.

Nuk po punojnë falas ashtu sikundër e dini që holandezët janë sa të zotë aq edhe të shtrenjtë dhe nuk ka të dytë për afësinë e tyre për të qenë fitues, por në fund të ditës e meritojnë atë që marrin. Nuk po i paguamë dhe aq lirë. Kompania është një nga arsyet që ju keni ardhur këtu me besim.

Dua t’iu siguroj që në jemi shumë të nderuar që jeni këtu. Unë e kam këtu listën që ka një shtrirje gjeografike shumë mbresëlënëse.

Një projekt si ky merret me opotimizëm dhe kënaqësi. Edhe pse në fund do të fitojë një kompani kjo do të ndodhë si rezultat i procesit i cili do t’iu bëjë të ktheheni në Shqipëri më me siguri dhe respekt. Ne jemi të vendosur ta bëjmë Shqipërinë një vend të mirë për fëmijët tanë.

Ju siguroj që keni parë plot prezantime, do të keni mundëisnë të ndiqni një prezantim dhe të përjetoni një eksperiencë unikale”, është shprehur Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga