LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Detajet/ Rama gati të "servirë kokën" e Engjëll Agaçit?

13 Prill 2022, 08:55, Denoncim CNA

Afera e incenerarorëve, ndër më të akuzuarat në Shqipëri, për të cilën janë vënë në pranga një ish-deputet dhe një ish-ministër i Ramës.

Bëhet fjalë për tre kontrata koncesionare, 178 milionë euro, ku vendimet janë marrë në Këshillin e Ministrave.

Kryeminiastri Edi Rama ka tentuar t?i mbrojë këto koncesione, duke tentuar të justifikohet me zhdukjen e maleve me plehra.

Pra, Rama tenton të justifikojë në mal me para, për një mal me plehra. Por, nuk bën të njëjtën mbrojtje për personat e përfshirë në procedurat e dhënies së tyre, bashkëpunëtorë të tij në Qeveri apo në pushtetin lokal.

Për më tepër Rama ka tentuar të ?lajë duart? nga çdo përgjegjësi e tij personale. Edhe pse në lidhje me këtë aferë, tashmë janë në pranga ish-Lefter Koka, ish-ministër i kabinetit të tij qeverisës dhe Alqi Bllako, ish-deputet i partisë, ku Rama është kryetar.

Edi Rama edhe pse ka mbrojtur inceneratorët si vepra, ka ?shitur? bashkëpunëtorët e tij, duke thënë se ?përgjegjësia është individuale?.

Nga ana tjetër, një person i cili është akuzuar shpesh në media në lidhje me këtë aferë, është edhe Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, Engjëll Agaçi. Ky i fundit një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Edi Ramës, që prej vitit 2013.

Janë 9-14 vendime qeverie brenda dite, dhe për ata që e njohin ligjin dhe si funksionon ekzekutivi, personi përgjegjës që mbledh dokumentacionin dhe i kalon ato në mbledhjen e Qeverisë, është Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë. Dhe ky është Engjëll Agaçi.

14 vendime brenda dite, procedura të kaluara në Qeveri, qindra milionë euro kontrata.

Kryeministri Edi Rama nuk ka ofruar mbrojtje për personat e përfshirë në proçedura. Dhe si gjithmonë ka të njëjtën deklaratë ?përgjegjësia është individuale?.

cna aktualitetNga ana tjetër, gjatë dëshmisë së tij në Komisionin Hetimor Parlamentar për Inceneratorët, rreth një muaj më parë, Rama bëri një deklaratë. Tha se vendimet që ai firmos i vinë në tavolinë dhe ai i ?kalon fap fap?. Po ashtu ai deklaroi se ?nuk mbaj përgjegjësi personale për vendimet e Qeverisë?.

Por, kush është personi që mbledh dokumentacionin dhe i paraqet në mbledhjen e Qeverisë?

Personi kyç është pikërisht Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë. Pra Engjëll Agaçi.

Më pas vimë në Kongresin e Partisë Socialiste, i cili u mbajt ditën e shtunë.

Sërish Rama bëri një deklaratë, që ngre dyshime. Ai pranoi publikisht se ?dikush ia kishte kaluar për shalësh?.

Në video, dëgjohet mjaft mirë se çfarë thotë.

?Të gjatit nuk ia beson njeri kur thotë se ma bënë prapa krahëve. Kjo është e vërtetë. Kush e beson? Se duhet të kesh qënë një hajvan dy metra. Se ça është kjo. I kalojnë këtu??-tha Rama, në Kongres.

Pyetja është kë mban rreth vetes kryeministri?

Edi Rama nuk është nga ata kryeministra që flet ?pa dashje? apo i ?rrëshket goja?. Me rreshtash përcjell mesazhe.

Po ashtu Edi Rama nuk është një kryeministër që mund t?ia fusësh kollaj për shalësh.

Nga ana tjetër kryeministri ka ministra, ka edhe Sekretar të Përgjithshëm.

Është Engjëll Agaçi, Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, i cili përgatit mbledhjen e Qeverisë dhe vendimet që do hyjnë në të. Pra, është njeriu kyç.

Nga ana tjetër, ka edhe një detaj. Engjëll Agaçit i anulluan fjalimin në Kongresin e PS.

Në Kongresin që zgjati për gati 5 orë, të shumtë ishin ata që e morën fjalën, duke nisur nga sekretari i partisë, kryeministri, deputetë, ministra, zv.ministra apo edhe anëtarë të PS, por ama nuk foli Sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë.

Engjëll Agaçi nuk foli dhe ende nuk dihet se kush e anuloi fjalën e sekretarit të Ramës.

Por, janë në fakt këto detaje që ngrenë dyshimet, se Rama po përgatiet të ?servirë? edhe ?kokën? e bashkëpunëtorit të tij, prej gati 9 vitesh./CNA.al

Kush ia fut për shalësh kryeministrit tonë?!

Kush e anuloi fjalimin e Ëngjëll Agaçit?

Kur do e thërrasë SPAK, Engjëll Agaçin?

Lajmet e fundit nga