LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vogëlushja protestuese dhe “Debatik-u” i ministres

17 Mars 2022, 13:17, Opinione CNA

Nga Luciano Boçi

Ministrja e Arsimit u shfaq ?e revoltuar? për faktin që një vajzë 10-vjeçare, elektrizoi protestën e qytetare para Kryeministrisë me fjalët e saj të sinqerta dhe të vërteta.

Ministrja madje pohonte se ishte ?e tronditur? nga fjalët dhe betohej e premtonte me solemnitet: ?Por unë nuk mund të pranoj keqpërdorimin e nxënësve apo fëmijëve dhe çedukimin e tyre, në kundërshtim me parimet dhe normat bazë të demokracisë dhe qytetarisë?.

I bukur si premtin!

Por Ministrja ama nuk revoltohet dhe nuk tronditet për faktin se nxënësit e gjimnazit ?Vasil Kamami?, në qytetin e saj në Elbasan, detyrohen të inskenojnë në ?Të premten e leximit?, pjesë nga filmi DEBATIK!!!!

A thua shteruan veprat kinematografike ao teatrore që trasmetojnë vlera e edukim?!

Ketë quan ministrja e edukimit edukim në përputhje me parimet e normat bazë të demokracisë dhe qytetarisë?!

Edukimin komunist të brezave dhe falsifikimin e historisë?!

Bërjen politikë e propagandë të shpifur, në shkollat tona, në kundërshtim me nenin 8 të Ligjit AP?!

Vajzën e vogël aty në podium e çoi pamundësia e familjes për t?i blerë lodrën apo librin e fletoren e rradhës.

Ndërsa të rinjtë tanë, të mësojnë shpërndarjen e trakteve dhe se ç?janë ?idealet komuniste? i detyron ministria e ministres!

Dhe ky mund të jetë çdo gjë, por vetëm edukim nuk është.

Frenoje pak revoltën znj. Ministre dhe zbrase atë në përputhje me ligjin dhe rolin që ke, përndryshe retorika e thirrjes suaj:

?Prindër të dashur, lërini fëmijët të rriten të qetë në fëmijërinë e tyre e të mësojnë sa më shumë vlera!?, është si përherë

HIPOKRIZI ÇEDUKUESE!/CNA.al

15:09 Opinione

PD e së nesërmes

Nga Ermal MulosmaniPas numërimit të kutisë së fundit të Dibr...

12:05 Opinione

Pesha e Votës!

Nga Arsen RustaDemokracia ka dy forca. Shkatërruesen kur keq...

Lajmet e fundit nga